Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rozporuplná bilance Bidena. Putinovi dal zelenou k invazi na Ukrajinu, pověst mu pošramotil i afghánský stín

Americký prezident Joe Biden při projevu k výročí útoku na Kapitol foto: Reuters

Před rokem složil Joe Biden slavnostní přísahu a stal se 46. prezidentem Spojených států amerických. Jeho dosavadní bilance je ovšem řadou analytiků hodnocena jako rozporuplná. Symbolem toho byla i dvouhodinová tisková konference, kterou prezident uspořádal při příležitosti svého prvního výročí. Měla být odpovědí na rostoucí kritiku i „restartem“ jeho mandátu.
  5:00

Americký prezident v prvním roce své vlády nezaznamenal jasný úspěch ani v zahraniční politice, která bývala považována za jeho silnou stránku.

Vzhledem k aktuální situaci byl značný prostor věnovaný krizi na rusko-ukrajinských hranicích. Biden před novináři prohlásil, že počítá s opětovnou invazí Ruska na Ukrajinu, neboť ruský prezident Vladimir Putin prý „musí něco udělat“, aby otestoval Západ a Severoatlantickou alianci. Pak ale Biden dodal, že pokud by vydal ruský prezident rozkaz pouze k „menšímu nepřátelskému vpádu“, byla by odpověď Západu zřejmě méně zásadní.

Bílý dům opravuje prezidenta

Tím se ovšem prezident odchýlil od dosavadní argumentační linie vlastní vlády. Dosud totiž všichni vrcholní američtí představitelé tvrdili, že jakékoli ohrožení územní celistvosti Ukrajiny by mělo pro Rusko „nedozírné následky“.

Bidenův rok jedna: americký prezident zatím nepřesvědčil. A co vlastně dělá Trump?

Za svá slova proto sklidil Biden téměř obratem kritiku opozičních republikánů. Například senátor Tom Cotton na Twitteru napsal, že prezident tím dal „Putinovi zelenou k invazi na Ukrajinu“.

I ukrajinské politické špičky, s nimiž byli prezident Biden i ministr zahraničních věcí Antony Blinken v posledních dnech ve spojení, ať už v telefonickém, nebo osobním, daly najevo svou nevoli.

I proto si Bílý dům pospíšil a vydal po skončení prezidentovy tiskové konference oficiální prohlášení, že Západ odpoví na jakoukoli ruskou agresi, a to sice „rozhodně a jednotně“. Tento postup má platit jak pro případ kybernetických útoků, tak i operací polovojenských oddílů.

Bidenovo vystoupení na bilanční tiskové konferenci bylo příznačné i proto, že právě rozsáhlé zkušenosti v zahraniční politice byly bezprostředně po jeho zvolení považovány za silnou stránku nového amerického prezidenta.

Afghánský stín

Zároveň také měly být zárukou, že se USA znovu plně zapojí do mezinárodních aktivit, jež byly částečně omezeny během předchozího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Avšak již překotné stažení amerických jednotek z Afghánistánu loni v srpnu, které prosadil Biden navzdory varováním některých vojenských expertů, jeho pověst pošramotilo. Skutečnost, že téměř souběžně se stahováním armády se k moci vrátilo radikální islámské hnutí Tálibán, svědčila minimálně o špatném odhadu situace v zemi, kde působily americké jednotky předchozích bezmála 20 let.

Chybí nám člověk s ocelovou páteří. Od svého zvolení naštval Joe Biden téměř všechny

Podobně narazila během uplynulých 12 měsíců na hranice svých možností i další předem vyzdvihovaná Bidenova schopnost: najít kompromisy s politickými protivníky. S tím související očekávání pramenila hlavně ze skutečnosti, že současný prezident byl 36 let členem Senátu. Znal tudíž zákonitosti uzavírání kompromisů v klíčové parlamentní komoře, v níž měla málokdy jedna z obou velkých amerických stran přesvědčivou většinu.

Klíčové změny neprošly

Navíc se nakonec ukázalo, že největší překážky nekladou záměrům Bidenovy vlády pouze opoziční republikáni, ale často i poslanci a senátoři jeho vlastní Demokratické strany. Prezident se tak musel rozloučit s plánem prosadit zákony na boj proti klimatické změně, případně jednotná federální pravidla pro volby, jež by bránila diskriminaci voličů z řad etnických menšin.

Spokojenost Američanů s prací vlády se podle posledních šetření pohybuje okolo 42 procent.

Prezident proto na své výroční tiskové konferenci přiznal, že je třeba zlepšit způsob komunikace s veřejností, jež prý během uplynulého roku nebyla dostatečná. Oznámil, že chce daleko častěji než dosud cestovat po USA a setkávat se přímo s občany, zejména s černošskými voliči, kteří jsou zklamaní, že jeho vláda neprosadila slibované reformy.

Zároveň uvedl, že doba zásadních vnitropolitických reforem ještě přijde, i když možná v jiné podobě, než původně zamýšlel. Proto například nemá být rozsáhlý balík opatření na ekonomickou i sociální obnovu země označovaný jako Build Back Better (Obnovovat lépe) prosazovaný jako celek.

„Pro mě je jasné, že ho zřejmě musíme rozebrat,“ prohlásil Biden, jenž pro něj nemá podporu ani u všech zákonodárců jeho vlastní strany.

Za hlavní úspěchy svého ročního působení šéf Bílého domu označil zvýšení proočkovanosti obyvatelstva proti covidu. Zároveň uklidňoval veřejnost, že vzhledem k rychle se šířící variantě omikron prý není důvod k panice.

Biden připomněl i šest milionů nových pracovních míst, jež podle jeho slov vznikla, stejně jako zvýšení platů a omezení.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat