Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rozvědka USA: Invaze v Iráku podnítila islamismus

Vojáci v Iráku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci v Iráku | foto: AARON ALLMONAFP

WASHINGTON  Válka v Iráku pomohla vytvořit novou generaci islámského radikalismu. Místo jeho potlačení se na celém světě vytvořily nové odnože a samostatné buňky, jež pouze ideově navazují na Al Kádiu. Informace z tajné zprávy o globálním terorismu prozradili pracovníci tajných služeb, kteří si přáli zůstat v anonymitě.

Podle amerických tajných služeb americká invaze a okupace Iráku pomohly vytvořit novou generaci islámského radikalismu. O hodnocení současného vývoje terorismu, které vypracovaly špionážní služby, informoval americký list The New York Times.

Zpráva americké špionáže, která je označená jako tajná, přisuzuje válce v Iráku mnohem přímější úlohu na rozdmýchávání radikalismu než dosud zveřejněné dokumenty Bílého domu či kongresových výborů, uvádějí oficiální činitelé ve Washingtonu, kteří zprávu četli.

Dokument dokončený letos v dubnu je prvním formálním zhodnocením globálního
terorismu, které vypracovaly americké špionážní služby od začátku války v Iráku. Představuje společný postoj 16 různých špionážních služeb americké vlády.

Pod názvem Trendy globálního terorismu: Dopady pro Spojené státy zpráva uvádí, že islámský radikalismus místo toho, aby byl na ústupu, vytvořil nové odnože a rozšířil se po celém světě. Nové "kaidistické" buňky navíc často vznikají samovolně a mají pouze ideovou vazbu na teroristickou síť Al-Káida.

Úvodní pasáž označuje válku v Iráku za příčinu šíření ideologie džihádu, tedy islámské svaté války. "Válka v Iráku celkový problém terorismu zhoršila," říká podle The New York Times příslušník špionáže, který stejně jako desítka dalších dotázaných činitelů americké vlády nechce zveřejnit jméno, neboť je řeč o utajeném dokumentu.

Závěry dokumentu potvrzují některé předpovědi ze zprávy, kterou americká špionáž vypracovala v lednu 2003, tedy dva měsíce před zahájením invaze do Iráku. Zpráva uváděla, že nadcházející válka může zvýšit podporu pro politizovaný islám po celém světě i podporu některým teroristickým cílům.

Vztahy mezi válkou v Iráku a terorismem a otázky, zda jsou Spojené státy bezpečnější, jsou předmětem neustálé diskuse od roku 2003, kdy USA invazi do Iráku zahájily.  Zprávy špionážních agentur, které schvaluje národní ředitel tajných služeb John Negroponte, jsou nejsměrodatnější dokumenty, jaké americká špionáž
vytváří ke konkrétním otázkám národní bezpečnosti. Jejich závěry jsou sestavovány na základě informací zjištěných všemi špionážními složkami.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!