9. května 2010 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská armáda je silná a mocná, na Klause udělala přehlídka dojem

Dmitrij Medveděv s Václavem Klausem v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dmitrij Medveděv s Václavem Klausem v Moskvě | foto: Reuters

MOSKVA Největší přehlídka ruské armády od rozpadu Sovětského svazu udělala dnes v Moskvě na českého prezidenta Václava Klause dojem. Současné Rusko přitom nepovažuje za hrozbu pro Českou republiku.

"Ta (ruská) armáda je určitě silná a mocná - a v tomto smyslu je určitě třeba se jí obávat... Ale já to necítím jako nebezpečí pro nás a mrzí mě, že to někdo pořád tímto směrem pootáčí," řekl Klaus českým novinářům před odletem do vlasti z moskevských oslav 65. výročí vítězství ve druhé světové válce.

"Tento den je významný pro nás, pro naši zemi a samozřejmě pro mne, ale možná je také důležité jej vidět z úplně jiné perspektivy, než kterou mi dává Praha, Česká republika a střed Evropy. Je strašně důležité jej vidět z perspektivy Moskvy a Ruska, protože to je ta země, která nesla drtivou tíhu války. Je užitečné zde chvíli pobýt," poznamenal Klaus.

S ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem se nyní setkal už popáté, nicméně připustil, že vztahy ještě nepřerostly do osobnější roviny, jak tomu bývalo se zesnulým polským prezidentem Lechem Kaczyńským.

"První věta, kterou mi (Medveděv) ráno řekl, byla, že 'my se teď vídáme pořád'. V tomto smyslu tady něco takového je. Ale nedostali jsme se do hlubších debat na žádné podstatné téma," poznamenal.

Sama přehlídka, největší od rozpadu Sovětského svazu, udělala na Klause dojem. "Jedna věc, že na něco takového nejsme zvyklí, ale hlavně nic takového nemůžeme udělat ani z desetiny. To působí také v jistém smyslu deprimujícím způsobem. Rusko armádu bere vážně. Velmoci většinou bojují.

Malé země se z toho mohou nějak vyvléknout, ale ty velké asi nemohou - a oni to demonstrovali naprosto jasně. Je to poučné. Je třeba tam prosedět ty hodiny a vidět to," řekl.

Pozvání západních státníků i západních vojáků, kteří poprvé šli po Rudém náměstí, český prezident vidí jako obrat nejen v politice Kremlu, ale i dotyčných západních zemí.

"Myslím, že je to dobře, jen dobře, jestli tady mohli pochodovat vedle sebe a za sebou a jestli jejich hudby hrály pod stejnou taktovkou. Moc bych si přál, aby svět mířil k tomuto, než k rozdělování a nepřetržitým nepokojům," dodal.

Další zajímavé čtení o přehlídce ruské armády od zvláštní zpravodajky LN v Moskvě najdete v pondělním vydání deníku

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Bernard Gore zemřel na požárním schodišti v obchodním centru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Bernard Gore zemřel na požárním schodišti v obchodním centru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Bernard Gore zemřel na požárním schodišti v obchodním centru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...