Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská armáda provádí rozsáhlé cvičení, včetně sil jaderného odstrašení

Ruské střely (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské střely (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruské ozbrojené síly ve čtvrtek přikročily k rozsáhlému cvičení se zapojením všech druhů vojsk, včetně sil jaderného odstrašení. Test raket v rámci manévrů sledoval podle tiskových agentur i prezident Vladimir Putin. Manévry prý nemají nic společného s ukrajinskou krizí, nicméně šéf Kremlu poznamenal, že vývoj v sousední zemi je výsledkem "nezodpovědné politiky" způsobující velké problémy.

"Prověřujeme bojovou připravenost ruských ozbrojených sil. Bylo to oznámeno už v listopadu loňského roku," sdělil Putin novinářům v sídle ministerstva obrany. Manévry, kterých se účastní pozemní síly, letectvo i raketové vojsko, se konají v předvečer ruských oslav konce druhé světové války a zároveň v době, kdy se v Moskvě sešel summit vedoucích činitelů bývalých sovětských republik, jež jsou členy kolektivního obranného spolku.

Mezikontinentální rakety

Podle ruských médií cvičení je simulací rozsáhlého odvetného jaderného úderu v reakci na útok nepřítele. V jeho rámci byla podle armády z Plesecku na severozápadě Ruska odpálena mezikontinentální balistická raketa Topol, jež úspěšně zasáhla stanovený cíl na Kamčatce, ležící na Dálném východu. Další dvě mezikontinentální balistické rakety vystřelily posádky ponorek.

Twitterová přestřelka Ramussena a Moskvy

Generální tajemník NATO vyvolal diskusi svým středečním tweetem: "Nevidím žádné známky toho, že by Rusko stahovalo od hranic s Ukrajinou své vojáky." Moskevská diplomacie po několika hodinách reagovala tím, že si slepí lidé mají přečíst prohlášení ruského prezidenta Putina, které se právě stažení vojsk z okolí hranic s Ukrajinou týká. S tím se Rasmussen nespokojil a odpověděl, že nevidí nic, co by tomuto kroku nasvědčovalo. O diskusi na sociální sítí informoval server iDnes.cz.

NATO odhaduje, že se kolem hranic zdržuje až 40 tisíc ruských vojáků. 

Agentura AP k tomu poznamenala, že popis manévrů je neobvykle otevřený a odráží napětí, které panuje mezi Ruskem a Západem kvůli krizi na Ukrajině. Ruští armádní činitelé ale podle agentury Reuters ujišťují, že cvičení s nynější situací kolem Ukrajiny nemá nic společného.

Putin nicméně na další vývoj na Ukrajině reagoval. Podle médií mimo jiné prohlásil, že tato krize je výsledkem "nezodpovědné politiky". "Příklad našeho souseda, naší bratrské Ukrajiny, jasně ukazuje, že nezodpovědná politika způsobuje četné problémy a ztráty," citoval ruského prezidenta Reuters. Klíčem k uvolnění napětí na jihovýchodě Ukrajiny je podle něj rovnocenný dialog Kyjeva s tamními separatisty.

Putinova cesta do Normandie:

Ruský prezident Vladimir Putin zavítá počátkem června na oslavy vylodění spojeneckých vojsk v Normandii, kde se poprvé od vypuknutí ukrajinské krize uvidí se západními lídry včetně Baracka Obamy. Podle agentury Reuters o tom informoval ruský velvyslanec v Paříži. Šéf Kremlu, kterého Západ kritizuje za anexi Krymu a rozdmýchávání napětí na východě a jihu Ukrajiny, zamíří do Francie na pozvání prezidenta Françoise Hollandea.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...