Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Masové demonstrace v Rusku: policie zatkla přes 1000 lidí, Navalnyj nestihl ani vystoupit

Policie zasahuje na demonstraci v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje na demonstraci v Moskvě. | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Ruská policie při pondělních protestech, svolaných opozičním předákem Alexejem Navalným, zatkla více než tisíc demonstrantů, hlavně v Moskvě a Petrohradu. Mezi zatčenými se ocitl například známý opoziční politik Ilja Jašin, spolupracovník zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Navalného policisté zadrželi ještě před demonstrací. Moskevský soud poslal Navalného na 30 dní za mříže za opakované organizování nepovolených mítinků proti korupci. Disident s verdiktem nesouhlasí.

Specializovaný server OVD-Info se zatím dopočítal přes 700 zatčených v Moskvě, o více než 500 zadržených v Petrohradu informovalo ruské ministerstvo vnitra. Navalného policisté zadrželi ještě před demonstrací. Důvodem zatýkání v Moskvě je prý nepovolený přesun protestů do centra na Tverskou ulici, kde se oslavuje státní svátek - Den Ruska. Na Tverské ulici v centru Moskvy zatkli i koordinátorku opozičního hnutí Otevřené Rusko Mariju Baronovovou.

„Síla státu se zajišťuje politickou stabilitou, jednotou cílů a konsolidací společnosti,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin během udílení řádů v Kremlu, zatímco policie v okolí zatýkala opoziční aktivisty. Podle některých zpráv těžkooděnci použili i slzný plyn.

Ruský protikorupční aktivista a opoziční politik Alexej Navalnyj byl zatčen před svým moskevským příbytkem. Stalo se tak těsně před tím, než se měl objevit na protikorupčním protestu v centru Moskvy, který sám organizoval ve více než 200 ruských městech, z nichž ve 187 se nakonec i uskutečnil.

O věci informovaly tiskové agentury s odvoláním na Navalného manželku Juliji, která na Twitteru svého manžela zveřejnila i snímek z okamžiku zadržení. Kromě toho urgovala podporovatele svého muže, aby na událost nedbali a demonstrace k příležitosti státního svátku Dne Ruska se přesto zúčastnili.

Policie zatčení opozičního politika vysvětlila tím, že opakovaně porušil pravidla pro pořádání veřejných shromáždění, a tak s Navalným bude sepsán protokol, který následně bude předán soudu. Podle právníka opozičníka Vadima Kobzeva mu hrozí až 30 dní ve vězení nebo pokuta až 300 tisíc rublů (asi 123 tisíc Kč).

V poutech neskončil jen organizátor občanského vzdoru Navalnyj. Zatýkalo se především v největších městech, Petrohradu a Moskvě.

Ještě před zprávou o zatčení svého ředitele informovali lidé z Navalného Protikorupční nadace, že v jejím sídle není elektřina a bylo odstřiženo i od přístupu k internetu. V krátkém příspěvku na opozičníkově oficiálním YouTubovém kanálu to oznámil Navalného klíčový spolupracovník Leonid Volkov.

Moskevský protest jako součást celonárodní vlny začal oficiálně v 13:00 SELČ. Původně se měl konat na radnicí předem schváleném místě mimo centrum. Navalnyj ale den předem přesvědčoval své stoupence, aby se místo toho sešli na ulici Tverská vedoucí k branám Kremlu. Důvodem přesunu měl být tlak představitelů města na dodavatele audiovizuální techniky a poskytovatelů další technické podpory, aby s pořadateli demonstrace nespolupracovali.

Ulici Tverskou moskevská radnice kvůli státnímu svátku uzavřela pro vozidla a vytvořila tak pěší zónu. Tam se ale měly konat oficiální veselice k pondělnímu svátku, Dni Ruska. Úřady proto oznámily, že každý, kdo ponese transparenty s politickými hesly nebo bude skandovat politické slogany, bude ihned zatčen.

Navalnyj doufal, že se jeho plán pro 12. června podaří díky úspěchu březnového protikorupčního protestu, na který chtěl navázat. Tehdy se v centru hlavního města Ruska sešel nečekaně velký dav protestujících, z nichž jen v Moskvě bylo více než tisíc lidí zadrženo.

‚Provokace a masové nepokoje‘

Úřady předem varovaly Navalného před uspořádáním protestní akce v centru metropole. Policie je podle moskevské prokuratury připravena skoncovat s „provokacemi a masovými nepokoji“.

„Jakékoli pokusy uspořádat nepovolenou akci na Tverské ulici jsou otevřeným porušením zákona,“ varovala moskevská prokuratura s tím, že strážci zákona budou nuceni podniknout nezbytná opatření k ukončení provokací a masových nepokojů.

Policie zatýkala opoziční aktivisty. Podle některých zpráv těžkooděnci použili...
Demonstranti jsou blokováni během demonstrace v centru Moskvy.

„To, že jsme připraveni na jakýkoli vývoj situace, by nemělo budit pochyby. Pořádek bude zajištěn,“ řekl agentuře Interfax Vladimir Černikov, šéf bezpečnostního odboru moskevské radnice. Navalného „provokace“ je prý těžké pochopit „zdravým rozumem“.

Navalného přívrženci měli v plánu uspořádat povolené i nepovolené protikorupční demonstrace ve dvou stovkách měst. V Chabarovsku a Južno-Sachalinsku se akce konaly bez incidentů, v Blagověščensku policie zatkla demonstranta s transparentem „Rusko bez korupce“, zatímco další aktivisté skandovali „Hanba!“. Ve Vladivostoku policejní těžkooděnci zatkli desítku demonstrantů, další prý zbili kozáci. V Kazani policisté zatkli tři demonstranty včetně organizátora povoleného mítinku, na který přišly asi čtyři stovky lidí. Důvodem k zatčení se podle serveru Newsru.com stala řečníkova kritika místního pojetí islámu, jakož i transparent „Ne genocidě domorodého obyvatelstva Ruska“. V Novosibirsku strážci zákona zatkli jednoho z 1500 demonstrantů, protože řídil bezpilotní helikoptéru, v Abakanu byl jiný demonstrant zadržen kvůli tomu, že si navlékl masku.

Protestů v Jekatěrinburgu se účastnil i místní starosta Jevgenij Rojzman. „Přišel jsem na mítink, protože jsem proti korupci. Shromáždilo se zde několik tisíc lidí, všichni byli klidní, rozumní a střízliví. Přišlo i mnoho mladých lidí,“ řekl v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy.

Navalnyj je vnímán jako nejvážnější domácí soupeř ruského prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj se míní o křeslo v Kremlu nadále ucházet, přestože ruská justice ho z voleb fakticky vyřadila tím, že zamítla jeho odvolání proti podmínečnému odsouzení.

,

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...