Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská policie zatýkala při nacionalistických akcích

Ruská policie zatýká na nepovolené demonstraci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská policie zatýká na nepovolené demonstraci. | foto: ČTK

MOSKVA Za silné policejní asistence se dnes v Moskvě několik tisíc lidí zúčastnilo nacionalistických akcí na oslavu státního svátku Dne národní jednoty. Ve městě hlídkovalo na 6500 policistů a stovky příslušníků zvláštních jednotek, kteří pozatýkali několik set lidí.

Úřady nepovolily takzvaný Ruský marš, při kterém chtěli nacionalisté projít centrem města. V parku Děvičí pole se zároveň konala povolená akce národně-vlastenecké strany Vlast. Část nacionalistů se k akci připojila; policie zatkla několik set lidí, kteří se pokusili do parku dostat.

Ve městě hlídkovalo na 6500 policistů a několik stovek příslušníků zvláštních jednotek OMON. České velvyslanectví v Moskvě varovalo Čechy žijící v metropoli, aby dbali zvýšené opatrnosti v centru města a v okolí stanic metra.

Demonstranti museli projít bezpečnostními rámy
Radikální nacionalisté chtěli původně přenést pochod do moskevského metra. Dopoledne tam byly posíleny policejní hlídky, skupiny milicionářů hlídaly i vchody a východy. Na stanici metra Park kultury, který je nejblíže Děvičímu poli, zatýkala milice mladé lidí bez prohlídky dokumentů. Zadrženo bylo podle různých zdrojů od sta do 300 lidí, včetně několika novinářů. Policie odvážela zadržené autobusy. Zatýkalo se i v okolí parku, podle policie u sebe někteří zadržení měli nože.

U památníku spisovatele Lva Tolstého na Děvičím poli se na povolené akci sešly asi dva tisíce lidí. Území uzavřeli těsným kordonem policisté, příchozí museli projít bezpečnostními rámy a osobní prohlídkou.

Demonstranti, kteří nesli plakáty s nápisy "Nepleťte si německé fašisty s ruskými patrioty" a vykřikovali hesla jako "Sláva Rusku", si vyslechli několik projevů. Vystoupili třeba poslanci Sergej Baburin nebo Dmitrij Rogozin ze strany Vlast. Během jednoho z projevů pozdravila část demonstrantů vystupujícího zvednutím rukou jako při nacistickém pozdravu. Baburin nato vyzval dav, aby "neukazoval svá ruská gesta". Po ukončení mítinku se část demonstrantů vydala pochodem do centra města.

Na dalších mítincích se sešli komunisté, příznivci populistického politika Vladimira Žirinovského, pravoslavní věřící i pravicově a liberálně zaměření občané. Na Bolotném náměstí uspořádali ochránci lidských práv, liberálně smýšlející politikové a mladí komunisté antifašistický mítink s hlavním heslem "Rusko bez fašismu". Řečníci zde několikrát připomněli, jak nebezpeční jsou v zemi neonacisté a neofašisté. Účastníci akce přijali rezoluci, v níž varovali před nebezpečím fašismu v Rusku a zdůraznili otevřenost Ruska všem národům a národnostem.

Nacionalistické akce se měly konat i v jiných ruských městech, policie ale většinu z nich rozehnala. V Petrohradu, kde úřady zakázaly všechny veřejné mítinky, se nacionalisté srazili s antifašisty a příznivci levice; milice ale rvačku rozehnala.

Nacionalistický průvod městem u příležitosti státního svátku se konal už loni; někteří účastníci tehdy vykřikovali šovinistická hesla a nesli fašistické symboly. Den národní jednoty má oslavovat výročí osvobození Moskvy od polských interventů v roce 1612 a tedy obnovení ruské státnosti.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.