Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruská stezka vede ze Sýrie do Libye. Tu prý může zachránit jen ruský prezident Putin

Svět

  16:00
Moskva/Praha - Libyjští důstojníci vystudovaní v Sovětském svazu se snáze domluví s ruskými generály než s americkými. Již nyní probíhají pravidelné konzultace libyjských velitelů s ruským ministerstvem zahraničí a obrany. V rozhovoru pro ruská vládní média to potvrdil brigádní generál Libyjské národní armády (LNA) Ahmed Mismari.

Rusové, přijďte na pomoc. Podle generála Ahmeda Mismariho (na snímku) může situaci v Libyi vyřešit jedině ruské vojenské angažmá foto: Reprofoto LN

Absolventi sovětských vysokých škol z Libye nejspíš trpí nostalgií po sovětských časech a v Rusku stále vidí mocný Sovětský svaz, představující protiváhu světovému imperialismu. Proto je podle Mismariho logické, že jeho země, zmítaná občanskou válkou, se nyní obrací o pomoc k Moskvě. „Ukončení války není možné bez osobního angažmá prezidenta Putina,“ prohlásil generál. A uvedl, že Rusko už nějakou dobu podporuje LNA dodávkami zbraní.

Rusové už jsou ovšem v Libyi přítomni i fyzicky. Na straně LNA, vedené generálem Chalífou Haftárem, operují soukromé ruské vojenské jednotky.

Situace v zemi je krajně nepřehledná. OSN uznává Vládu národní jednoty se sídlem v Tripolisu, Rusové však jednají hlavně s konkurenční LNA se sídlem v Tobrúku. V zemi dále operuje řada menších ozbrojených skupin včetně Islámského státu.

Nestabilita v Libyi a celé severní Africe je největší hrozbou pro zájmy USA na černém kontinentu. Tuto domněnku vyslovil loni americký generál Thomas D. Waldhauser, velitel amerických sil v Africe. Jeho varování se opíralo o údaje americké rozvědky, která už tehdy zaznamenala zásadní zvýšení ruských aktivit v Libyi a velmi intenzivní kontakty s vůdcem LNA Haftárem.

Když ruská letecká loď Admirál Kuzněcov při návratu ze Sýrie do vlasti vplula do libyjských vod, byl Haftár pozván na palubu. Právě tam byly dojednány další kontrakty na dodávky ruských zbraní za dvě miliardy dolarů. Haftár v posledních letech několikrát navštívil Moskvu a jednal s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Generál Haftár se s pomocí Rusů snaží získat kontrolu nad ropnými nalezišti. Ruské soukromé vojenské agentury zatím ochraňují cementárnu v Benghází a několik dalších objektů. V Tobrúku působí ruská vojenská mise, která organizuje pobyt soukromých vojenských jednotek.

Není vůbec vyloučeno, že Moskva „prosbu“ LNA vyslyší a díky úspěchu Baššára Asada v Sýrii bude moci část svých vojenských sil přesunout právě do Libye. Rusko by tak významně rozšířilo svůj vliv v oblasti na úkor Američanů.

Vladimir Putin je krok od naplnění svých plánů v Sýrii. V Libyi se mu právě dveře otevírají.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...