Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
12. srpna 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruská stezka vede ze Sýrie do Libye. Tu prý může zachránit jen ruský prezident Putin

Rusové, přijďte na pomoc. Podle generála Ahmeda Mismariho (na snímku) může... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové, přijďte na pomoc. Podle generála Ahmeda Mismariho (na snímku) může... | foto: Reprofoto LN

Moskva/Praha Libyjští důstojníci vystudovaní v Sovětském svazu se snáze domluví s ruskými generály než s americkými. Již nyní probíhají pravidelné konzultace libyjských velitelů s ruským ministerstvem zahraničí a obrany. V rozhovoru pro ruská vládní média to potvrdil brigádní generál Libyjské národní armády (LNA) Ahmed Mismari.

Absolventi sovětských vysokých škol z Libye nejspíš trpí nostalgií po sovětských časech a v Rusku stále vidí mocný Sovětský svaz, představující protiváhu světovému imperialismu. Proto je podle Mismariho logické, že jeho země, zmítaná občanskou válkou, se nyní obrací o pomoc k Moskvě. „Ukončení války není možné bez osobního angažmá prezidenta Putina,“ prohlásil generál. A uvedl, že Rusko už nějakou dobu podporuje LNA dodávkami zbraní.

Rusové už jsou ovšem v Libyi přítomni i fyzicky. Na straně LNA, vedené generálem Chalífou Haftárem, operují soukromé ruské vojenské jednotky.

Situace v zemi je krajně nepřehledná. OSN uznává Vládu národní jednoty se sídlem v Tripolisu, Rusové však jednají hlavně s konkurenční LNA se sídlem v Tobrúku. V zemi dále operuje řada menších ozbrojených skupin včetně Islámského státu.

Nestabilita v Libyi a celé severní Africe je největší hrozbou pro zájmy USA na černém kontinentu. Tuto domněnku vyslovil loni americký generál Thomas D. Waldhauser, velitel amerických sil v Africe. Jeho varování se opíralo o údaje americké rozvědky, která už tehdy zaznamenala zásadní zvýšení ruských aktivit v Libyi a velmi intenzivní kontakty s vůdcem LNA Haftárem.

Když ruská letecká loď Admirál Kuzněcov při návratu ze Sýrie do vlasti vplula do libyjských vod, byl Haftár pozván na palubu. Právě tam byly dojednány další kontrakty na dodávky ruských zbraní za dvě miliardy dolarů. Haftár v posledních letech několikrát navštívil Moskvu a jednal s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a ministrem obrany Sergejem Šojguem.

Generál Haftár se s pomocí Rusů snaží získat kontrolu nad ropnými nalezišti. Ruské soukromé vojenské agentury zatím ochraňují cementárnu v Benghází a několik dalších objektů. V Tobrúku působí ruská vojenská mise, která organizuje pobyt soukromých vojenských jednotek.

Není vůbec vyloučeno, že Moskva „prosbu“ LNA vyslyší a díky úspěchu Baššára Asada v Sýrii bude moci část svých vojenských sil přesunout právě do Libye. Rusko by tak významně rozšířilo svůj vliv v oblasti na úkor Američanů.

Vladimir Putin je krok od naplnění svých plánů v Sýrii. V Libyi se mu právě dveře otevírají.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.