30. ledna 2018 15:15, aktualizováno  20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Další incident. Ruská stíhačka SU-27 proletěla 1,5 metru od špionážního letadla USA

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 111Diskuse
Ruský stíhací letoun se prohnal v extrémní blízkosti amerického stroje nad... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský stíhací letoun se prohnal v extrémní blízkosti amerického stroje nad... | foto: Ministerstvo obrany USA

WASHINGTON/PRAHA Na pouhý jeden a půl metr se přiblížila ruská stíhačka k americkému letounu během incidentu v mezinárodním vzdušném prostoru. Rusové se prý snažili zabránit americkému špionážnímu letadlu v přiblížení k ruskému prostoru. Američané to vnímají jako ohrožení a porušení mezinárodních pravidel. Americké ministerstvo obrany večer zveřejnilo i video.

„Jde o poslední příklad toho, jak aktivity ruské armády naprosto přehlížejí mezinárodní normy a dohody,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Požadujeme po Rusku, aby ukončilo tyto nebezpečné aktivity, které ohrožují posádky na obou stranách.“

Hovořila o incidentu, během kterého se ruský stíhací letoun prohnal v extrémní blízkosti amerického stroje nad Černým mořem. Vzdálenost mezi ruskou bojovou stíhačkou SU-27 a americkým Lockheed EP-3 činila pouze jeden a půl metru.

Americké námořnictvo uvedlo, že ruské letadlo se pověsilo za americké a letělo za jeho ocasem po dobu téměř dvou hodin. Celý incident se odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru.

Podle Američanů ruská stíhačka proletěla několikrát těsně před americkým hlídkovým letadlem EP-3 a křižovala mu cestu, následně se za něj pověsila. Ruský pilot svým jednání podle CNN donutil americký letoun, aby svou misi ukončil předčasně.

Námořnictvo USA uvedlo, že „ruská armáda má naprosté právo létat v mezinárodním prostoru, ale (piloti) musí jednat v rámci mezinárodních standardů, aby zajistili bezpečnost a předešli incidentům.“

Rusové problém nevidí

Podle ruského ministerstva vnitra však byla akce pilota stíhačky SU-47 plně v souladu s mezinárodními pravidly.

Ruská strana uvedla, že jednání pilota rozhodně nebylo „nestandardní“ a že jeho počínání bylo snahou „zastavit americké letadlo před narušením vzdušného prostoru Ruské federace.“ Ve chvíli, kdy se americké letadlo vzdálilo od ruských hranic, stíhací letoun se okamžitě vrátil na základnu, uvedlo ruské ministerstvo obrany pro BBC.

Podle Američanů však zákrok, který ruský letoun provedl, ohrožoval bezpečnost americké posádky.

„Tuto interakci považujeme za nebezpečnou kvůli přiblížení SU-27 menšímu než 5 stop (cca 1,5 metru) a průletu přímo přes trasu EP-3,“ uvedla mluvčí amerických námořních sil v Evropě Pamela Kunzeová.

Američané v minulých letech navýšili svou přítomnost ve východní Evropě. K podobným incidentům, při kterých se Rusové snaží donutit Američany, aby se nepřibližovali k výsostnému území Ruské federace, dochází v oblasti Černého moře čím dál častěji.

Naposledy se v listopadu pokoušeli Rusové zastavit letadlo US P-8A Poseidon, které přelétalo nad Černým mořem. K podobným vzdušným incidentům však nejčastěji dochází v Sýrii, kde mají obě země armády.

mhMartin Hampejs
  • 111Diskuse