6. března 2018 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruské An-26 havarovalo při přistání na základně v Sýrii. Zemřelo 39 lidí

Antonov An-26 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonov An-26 | foto: wikimedia.org/ Igor Dvurekov

HMÍMÍN (Sýrie) U ruské letecké základny v Sýrii se zřítilo nákladní letadlo ruské armády. Podle agentury RIA Novosti, která citovala ruské ministerstvo obrany, zahynuli všichni lidé na palubě. Původní zprávy hovořily o 32 obětech, ministerstvo obrany později informaci zpřesnilo na 39 mrtvých.

Podle ministerstva bylo v letadle 33 pasažérů a šest členů posádky. Prezident Vladimir Putin kondoloval rodinám mrtvých. Všichni mrtví jsou podle ministerstva obrany příslušníci ruské armády.

Prozatím se za možnou příčinu považuje technická závada, ovšem prověřují se všechny alternativy. Ministerstvo obrany ale ujistilo, že letadlo nebylo sestřeleno.

Nehoda se stala kolem 13:00 SEČ u základny Hmímím, která leží v západosyrské provincii Latákíja. Ministerstvo obrany oznámilo, že stroj An-26 se zřítil krátce před přistáním, asi 500 metrů od přistávací dráhy. Detaily k nehodě Putinovi poskytl podle mluvčího Kremlu ministr obrany Sergej Šojgu.

RIA Novosti letadlo charakterizovala jako lehký vojenský stroj využívaný k přepravě nákladu na malé a střední vzdálenosti. Může být použit i k přepravě pasažérů, pro které jsou k dispozici sklápěcí sedadla.

Jde o druhé ruské vojenské letadlo, které letos spadlo v Sýrii. V únoru byl v provincii Idlib sestřelen stroj Su-25. Pilot se sice katapultoval, ale na zemi ho ozbrojenci zabili.

V prosinci 2016 spadlo do Černého moře letadlo se členy známého ruského armádního souboru písní a tanců Alexandrovci mířící do Sýrie. Zabilo se všech 92 osob, které byly na palubě.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!