Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské letouny opakovaně přelétly nad americkým torpédoborcem, Moskva mlčí

Svět

  19:06
WASHINGTON - Dvojice ruských vojenských letadel Su-24 provedla v minulých dvou dnech opakované přelety nad americkým torpédoborcem umístěným v Baltském moři. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele.

Ilustrační foto: Americký torpédoborec foto: Reuters

Přelety neozbrojených strojů, k nimž již v minulosti došlo, nevyvolaly ze strany Američanů žádnou vojenskou odpověď. Moskva dosud na zprávu nereagovala.

Podle zmíněného činitele přelétávaly ruské stroje u torpédoborce USS Donald Cook opakovaně v pondělí a úterý. Nejméně v jednom případě letěly tak nízko, že to vytvořilo vlny na hladině moře. Poté následoval přelet vrtulníku KA-27 Helix, který pořizoval snímky americké lodi.

Torpédoborec operoval v mezinárodních vodách Baltského moře více než 100 kilometrů od západoruského Kaliningradu. Velení lodi se letouny snažilo kontaktovat vysílačkou, avšak neúspěšně. Velitel plavidla označil jednání Rusů za nebezpečné a neprofesionální. Washington se domnívá, že jde o porušení dohody z roku 1970, jejímž cílem je zabránit rizikovým událostem na moři.

K podobným přeletům již v minulosti několikrát došlo. Například předloni letoun Su-24 prolétával u stejného amerického torpédoborce v Černém moři.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...