Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

„Aby hnidy nemohly v klidu spát“. Kreml pronásleduje ruské novinářky i v Česku

Výhled na Kreml z Rudého náměstí, kde stojí auto se symbolem vpádu na Ukrajinu foto: Profimedia.cz

Mezinárodní Výbor na ochranu novinářů (CPJ) vyzývá české úřady, aby konaly, poté, co dvě ruské opoziční novinářky žijící v Praze dostaly řadu výhrůžek. České úřady by podle CPJ měly bezodkladně vyšetřit výhrůžky, které obdržel ruský opoziční a investigativní portál istories.media (Važnyje istorii) a které se týkaly novinářek Alesji Marochovské a Iriny Dolininové.
  12:14

Marochovská a Dolininová žijí v Praze stejně jako téměř celá redakce portálu Važnyje istorii, podotkl CPJ. Do Česka se spolupracovníci portálu přesunuli po loňské ruské invazi na Ukrajinu kvůli přísným ruským zákonům, které krátce po začátku invaze výrazně omezily svobodu médií.

Výhrůžné zprávy na adresu dvou jmenovaných novinářek, které byly zaslány portálu, obsahovaly i názvy ulic, kde obě ženy bydlí, i podrobnosti o jejich cestovních plánech. V jedné se psalo i o psovi jedné z nich.

„Aby hnidy z ulic [názvy ulic] nemohly v klidu spát!“ zněla například jedna z výhrůžek. „Buďte si jistí, že se před námi nikde neschováte. Víme, že ta vaše šmejdka utekla jako vyděšená krysa, najdeme ji jinde. Nemá kam jít a bude se muset zpovídat za každou lež a za každou ďábelskou věc, co řekla... Najdeme ji, kdekoli bude venčit svého sípajícího psa,“ stálo v další výhrůžné zprávě. Jedna z novinářek má opravdu psa s dýchacími potížemi.

Další zpráva pak odrazovala obě žurnalistky od toho, aby se zúčastnily konference ve švédském Göteborgu. Její autor měl dokonce podrobnosti o plánovaných letech a hotelích, které se novinářky chystaly využít. Výhrůžné zprávy byly zaslány prostřednictvím formuláře, který slouží ke zpětné vazbě čtenářů portálu.

Autor: