Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Navalného propustili z berlínské nemocnice. Podle lékařů je možné, že se z otravy zcela zotaví

Navalnyj v berlínské nemocnici na fotce z 22. září. foto: ČTK

Berlín/Moskva - Ruského opozičního politika Alexeje Navalného propustili v úterý z berlínské nemocnice. S odvoláním na lékaře kliniky Charité o tom ve středu informovala agentura DPA. Podle lékařů je možné, že se Navalnyj po otravě paralytickou látkou ze skupiny novičok zcela zotaví, nelze ale ani vyloučit trvalé následky. Kde se nyní Navalnyj nachází, není známo.
  9:33aktualizováno  15:52

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury TASS označil za „velmi skvělé“, pokud se pacient opravdu uzdravuje.

Kritik Kremlu zkolaboval 20. srpna v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy. Nejprve jej ošetřovali v Omsku. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny byl v bezvědomí přepraven do Berlína, kde v nemocnici strávil 32 dní.

Navalnyj se mohl otrávit novičokem sám, řekl Putin při telefonátu s Macronem

Zdravotní stav 44letého Navalného se v posledních dnech podle lékařů „natolik zlepšil, že bylo možné ukončit akutní lékařskou péči“. „Vzhledem k pacientově pokroku a k jeho současnému stavu se ošetřující lékaři domnívají, že je možné, že se úplně zotaví. Zatím je ovšem příliš brzy na posouzení případných dlouhodobých následků jeho vážné otravy,“ dodala Charité. 

Němečtí policisté hlídají vchod do nemocnice Charité, kde byl v sobotu ráno...
Německá policie před budovou berlínské nemocnice, kde se Navalnyj léčí.

„Po 32 dnech v nemocnici se lékaři rozhodli, že další zotavení nevyžaduje ústavní péči, ale normální život. Mám chodit, trávit čas s rodinou. Ponořil jsem se do každodenní rutiny,“ napsal 44letý opoziční politik. Dodal, že se hodlá teď každý den věnovat fyzioterapii, aby opět nabyl motorických schopností a získal plnou vládu nad levou rukou. A poděkoval lékařům.

Navalného spolupracovníci uvedli, že se jednoho dne plánuje vrátit do Ruska. V úterý se ale Navalnyj o těchto plánech nezmínil.

„To je velmi skvělé, jestli se pacient opravdu zotavuje. Přejeme mu rychlé uzdravení,“ reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že se Navalnyj může kdykoli vrátit do Ruska, jak to sám opozičník již dříve naznačil. 

Peskov k tomu poznamenal, že žádná setkání s Navalným se v Rusku neplánují. „Pokud sám pacient nebude mít přání a záměr nějakým způsobem se s našimi vyšetřovateli podělit o informace, o něž se aktivně dělí s kolegy z Německa a dalších zemí,“ dodal mluvčí. 

Není známo, kde se nyní Navalnyj nachází

Kde se nyní ruský opozičník nachází, berlínská nemocnice nesdělila. Uvedla jen, že informace o jeho propuštění a zdravotním stavu zveřejnila po dohodě s ním a s jeho manželkou.

Navalnyj ve středu po propuštění z nemocnice zveřejnil na instagramu fotografii, jak sedí na lavičce v parku. K ní mimo jiné napsal, že plánuje každodenní fyzioterapie a pak možná pokračovat ve zotavování v některém rehabilitačním centru.

„Poprvé mě přivedli k zrcadlu, po 24 dnech na jednotce intenzivní péče (ze kterých 16 bylo v kómatu). Ze zrcadla na mne hleděla postava z filmu Pán prstenů. A věřte, že to vůbec nebyl elf. Strašně jsem se rozčílil: myslel jsem, že mě nikdy (z nemocnice) nepropustí,“ napsal Navalnyj. 

„Ale lékaři dál dělali zázraky a já se věnoval fyzioterapii, jedl a snažil se víc spát (to je dosud největší problém). Poslední dny mi už dovolovali vycházet na společný balkon, dvakrát denně na pět minut. Pravda, kvůli balkonu se mi ještě víc stýskalo: počasí výborné, slunce svítí, dole park a stromy (...),“ dodal.

Rusko čelí silnému tlaku ze zahraničí, aby úřady případ Navalného vyšetřily a pachatele pohnaly před soud. Moskva ale stále odmítá, že byl Navalnyj otráven v Rusku. Odvolává se přitom na informace od lékařů v Omsku, kteří tvrdí, že jejich laboratorní testy neprokázaly žádnou otravu ani přítomnost toxických látek.

Německá vláda na počátku září uvedla, že k otravě Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Kromě německé laboratoře výsledky potvrdila také odborná pracoviště ve Francii a ve Švédsku.

Vizitka ruského opozičního předáka Alexeje Navalného

  • Protikorupční bloger, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, se těší pověsti charismatického řečníka a nejvýraznějšího soupeře Vladimira Putina. Někdy ovšem bývá kritizován za svou nacionalistickou minulost, například spoluzaložil hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované kriminalitě.
  • V březnu 2017 zorganizoval Navalnyj demonstrace v menších ruských městech proti korupci, kterých se účastnilo na 60 000 lidí. Mezinárodní pozornost na jaře 2017 vyvolala jeho odhalení, podložená dokumenty, jakým majetkem skrytě disponuje premiér Dmitrij Medveděv. Doprovodil je film natočený za použití bezpilotních letounů a zveřejněný na youtube.
  • V létě 2018 skončil Navalnyj třikrát ve vězení, pokaždé zhruba na měsíc, za zorganizování nepovolených mítinků. V listopadu téhož roku nařídil Evropský soud pro lidská práva Rusku, aby Navalného odškodnilo částkou 63 000 eur (zhruba 1,7 milionu korun) za opakované zadržování mezi lety 2012 a 2014, které bylo podle soudu politicky motivované. V prosinci 2018 nařídil moskevský soud zablokovat Navalného web 2019.vote.
  • Podle dalšího verdiktu Evropského soudu pro lidská práva z loňského dubna Rusko porušilo Navalného práva, když mu v roce 2014 uložilo domácí vězení. Předák se nicméně v červenci 2019 ocitl opět ve vězení, a posléze také v nemocnici, kde byl hospitalizován s prudkou alergií, která mohla být podle opozičních médií způsobena otravou.
  • Loni v říjnu podnikla ruská policie opakované razie ve štábu Navalného Fondu boje s korupcí (FBK). V listopadu Navalného fond podal žalobu na prezidenta Putina kvůli podezření z neplnění ústavních povinností. A letos v březnu úřady Navalnému zablokovaly účty na žádost vyšetřovatele, který se zabývá podezřením z praní špinavých peněz v Navalného fondu.
  • Po kolapsu Navalného letos 20. srpna v letadle, jímž se vracel ze Sibiře do Moskvy, byl v bezvědomí nejprve ošetřován v Omsku. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny ho v bezvědomí přepravili do Berlína s příznaky otravy. Němečtí lékaři našli v jeho těle stopy po otravě, které podle německé vlády způsobila nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Rusko reagovalo prohlášením, že se pokusí vyšetřit možnost, že se Navalného někdo pokusil zavraždit. K tomu ho vyzvaly i Německo, Francie či Evropský parlament.
  • Navalnyj byl 7. září probuzen z umělého kómatu, Francie kvůli této kauze odložila návštěvu ministrů zahraničí a obrany v Rusku. Tlak kvůli Navalnému označila Moskva za dezinformační kampaň. Stav Navalného ovlivnil i plánované konzultace ČR s Ruskem o aktuálních dvoustranných problémech. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček řekl Deníku N, že otrava Navalného jedem novičok ohrožuje připravované rozhovory Česka a Ruska, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová nad tím vyjádřila údiv. Ruský prezident Vladimir Putin včera podle francouzského deníku Le Monde nadhodil možnost, že Navalnyj se mohl otrávit jedem sám. V úterý Navalného propustili z nemocnice, podle lékařů je možné, že se zcela zotaví.
  • Navalnyj se narodil 4. června 1976, vystudoval práva na moskevské Univerzitě přátelství národů a později finančnictví na akademii při ruské vládě. Má za sebou také půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.
  • Po vyloučení z řad liberální opozice se do boje s režimem pustil na vlastní pěst, zaměřil se na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, jako je plynárenský obr Gazprom, ropná společnost Rosněfť nebo vlivná banka VTB, aby se jako menšinový akcionář i v soudních bitvách domohl přístupu k informacím o hospodaření. Následně na blogu odhaloval nepravosti, zpronevěru a korupci. Založil i zmíněný fond boje s korupcí, financovaný z darů podnikatelů.
  • Ve volbách moskevského starosty v říjnu 2013 získal Navalnyj 27 procent hlasů a téměř si vynutil druhé kolo. Tehdy také začal být vnímán jako hlavní Putinův soupeř na domácí scéně, zároveň už ale čelil potížím se soudy, přičemž kauzy mají podle jeho příznivců jasně politické pozadí. Už v červenci 2013 byl odsouzen k pětiletému trestu za zpronevěru v podniku Kirovles. Odvolací soud později změnil nepodmíněný trest v trest podmíněný a pokutu.
  • Evropský soud pro lidská práva při hodnocení rozsudku z roku 2013 dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý proces, a tak v listopadu 2016 ruský nejvyšší soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces, ve kterém dostal Navalnyj v únoru 2017 pět let vězení podmíněně a pokutu 500 000 rublů (asi 151 000 korun). V květnu oblastní soud zamítl Navalného odvolání, pravomocné odsouzení mu tak podle ruských zákonů zabránilo kandidovat v prezidentských volbách 2018. V prosinci 2017 ústřední volební komise odmítla Navalného registrovat jako kandidáta ve volbách, její výrok později potvrdil i ruský nejvyšší soud, ke kterému se Navalnyj odvolal.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!