Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko a Čína podržely Asada, vetovaly rezoluci OSN

Svět

  18:06aktualizováno  19:25
MNICHOV - Rusko a Čína využily svého práva v Radě bezpečnosti OSN a vetovaly rezoluci, která zaštítila plán Ligy arabských států (LAS) vyzývající k zastavení represí v Sýrii a k rezignaci prezidenta Bašára Asada.

Syrští demonstranti s plakátem reagujícím na jednání v Radě bezpečnosti OSN, kde Rusko hrozí vetováním případných rezolucí směřujících proti režimu Bašara Asada. foto: Reuters

Sýrii téměř rok ochromují protivládní nepokoje a především Moskva se jako spojenec Damašku dlouhodobě snaží hájit Asadův režim.

Ministryně zahraničí Spojených států Hillary Clintonová v reakci na odmítavý postoj Ruska k rezoluci prohlásila, že s Moskvou není možné na rezoluci k Sýrii konstruktivně spolupracovat. Podle ní je nemožné vyřešit rozpory jak s Ruskem, tak s Čínou. Přitom všech ostatních 13 členských zemí RB OSN usnesení jednoznačně podpořilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle kritiků sleduje Moskva čistě své obchodní zájmy, do Sýrie totiž ve velkém vyváží zbraně. Ruští představitelé se hájí tím, že výzbroj, kterou režimu Bašára Asada dodávají, není použitelná pro boj s povstalci. To však kritici popírají.

Clintonová vyloučila vojenskou intervenci

Během bezpečnostní konference v německém Mnichově Clintonová vyzvala k okamžité akci proti syrskému režimu. Vyloučila nicméně vojenskou intervenci, ovšem vyzvala k tvrdému postupu v Radě bezpečnosti.

Dokument LAS, který se stal základem pro návrh rezoluce OSN, kromě výzvy k rezignaci prezidenta Asada odsuzuje také porušování lidských práv, jehož se dopouští syrský režim na vlastním lidu.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro ČTK uvedl, že je potřeba vyslat signál syrskému režimu, že Západu tamní události nejsou lhostejné. "Nejsem přesvědčen, že to bude mnoho pomáhat, ale aspoň nějaký signál bychom měli vyslat," řekl v Mnichově před jednáním RB OSN.

Násilí si vyžádalo již 6000 obětí

Násilí v Sýrii si od začátku protestů loni v březnu vyžádalo už nejméně 6000 lidských životů. Snad nejhorší zásah vládních sil si v noci na dnešek podle televizních stanic Al-Arabíja a Al-Džazíra vyžádal ve městě Homs přes 200 mrtvých. Mnohé oběti jsou ženy a děti, napsala agentura AFP s odvoláním na syrské skupiny pro lidská práva. Bombardování města údajně trvalo přes tři hodiny. A z celé Sýrie je hlášeno dalších okolo 200 mrtvých.

ČTĚTE VÍCE:

Syrské vedení to ale popírá a uvádí, že civilisty v Homsu zabili neznámí ozbrojenci. Podle syrských úřadů také měly zprávy o značném počtu obětí za cíl ovlivnit Radu bezpečnosti OSN před dnešním hlasováním.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...