Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko a Čína spolu vytvářejí ‚velkého bratra‘. Pandemie umocnila spolupráci na technologiích pro sledování obyvatel

Ruský prezident Putin se se svým čínským protějškem zdraví jako dobří přátelé. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Putin se se svým čínským protějškem zdraví jako dobří přátelé. | foto: Reuters

MOSKVA/PEKING Zatímco se během koronavirové krize snažil Západ uhlídat své občany, Rusko na to šlo sofistikovanějšími způsoby elektronického sledování. Etické zábrany má ruský režim minimální, narážel ale na technické limity. Moskva tak nachází společnou řeč s čínskými komunisty, kteří jsou v nejmodernějších technologiích včetně sledování obyvatelstva světovými jedničkami.

„Spíš než nové formy spolupráce posiluje pandemie stávající trendy,“ řekl Rádiu Svoboda (RFE-RL) Alexander Gabujev z moskevského centra Carnegie. Vzájemné partnerství totiž už dřív podnítily západní sankce za anexi Krymu a válku v Donbasu. Čína tak je dnes ruským největším obchodním partnerem a Rusko zase dominuje v dodávkách ropy.

Obě země spolupracují na různých projektech, třeba na dopravě čínského zboží do Evropy přes transsibiřskou magistrálu, chtějí také zprůjezdnit „polární hedvábnou stezku“ v Arktidě kolem severního pobřeží Ruska. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching si poslední dobou pravidelně telefonují a ruská diplomacie podpořila Peking, když některé země začaly vyčítat Číně zatajování informací v počátcích pandemie a mluvily o kompenzacích.

Spolupráce v digitální sféře ale vypadá pro obě strany velmi lákavě. Kreml pošilhává po systémech, jež dnes sledují třeba ujgurskou menšinu v nepokojné provincii Sin-ťiang na západě Číny.

Už teď je však Rusko doslova prošpikováno hlídacími instrumenty, například v Moskvě se během pandemie pokusila policie propojit sledovací systém, sestávající ze 170 tisíc kamer s technologií rozeznávání obličejů, s cílem identifikovat lidi porušující karanténu. Moskevské úřady také zavedly systém propustek vybavených QR kódem pro snadnější identifikaci.

Výsledky ale nesplnily očekávání. Kamery pomohly, jenže množství lidí dokázalo v počátcích karanténu obejít. O QR propustky někteří žádali přes internet marně, zatímco milion dalších je dostal neoprávněně. Systém kontroly selhal, a tak v metru propustky manuálně kontrolovali policisté, což vedlo k frontám a tlačenicím. To vše se pak podepsalo na tom, že je dnes Rusko s třemi sty tisíci evidovanými případy nemoci covid-19 druhou nejpostiženější zemí na světě.

Pragmatická družba

Loni v červnu navštívil Si Ťin-pching Moskvu a obě země podepsaly několik dohod. Ruský telefonní operátor MTS uzavřel smlouvu s čínskou společností Huawei na budování 5G sítí. Pekingský komunikační gigant přitom vložil 50 milionů dolarů (1,25 miliardy korun) do společného projektu s ruskou společností Vocord, výsledkem má být software na rozpoznávání obličejů. V Rusku má pod patronátem Číny vzniknout centrum pro vývoj umělé inteligence a celkově se loni v září počítalo s projekty v přepočtu za 25 miliard korun.

Vzájemná důvěra ale není stoprocentní a na obou stranách vládne určitá ostražitost, daná obavami ze špionáže či vzpomínkami na napětí v sovětských dobách. Poslední dobou však dominuje pragmatická družba a její utužování i do budoucna.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...