Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Rusko a Čína spolu vytvářejí ‚velkého bratra‘. Pandemie umocnila spolupráci na technologiích pro sledování obyvatel

Svět

  5:00
MOSKVA/PEKING - Zatímco se během koronavirové krize snažil Západ uhlídat své občany, Rusko na to šlo sofistikovanějšími způsoby elektronického sledování. Etické zábrany má ruský režim minimální, narážel ale na technické limity. Moskva tak nachází společnou řeč s čínskými komunisty, kteří jsou v nejmodernějších technologiích včetně sledování obyvatelstva světovými jedničkami.

Ruský prezident Putin se se svým čínským protějškem zdraví jako dobří přátelé. foto: Reuters

„Spíš než nové formy spolupráce posiluje pandemie stávající trendy,“ řekl Rádiu Svoboda (RFE-RL) Alexander Gabujev z moskevského centra Carnegie. Vzájemné partnerství totiž už dřív podnítily západní sankce za anexi Krymu a válku v Donbasu. Čína tak je dnes ruským největším obchodním partnerem a Rusko zase dominuje v dodávkách ropy.

Merkelová: Rusko vede hybridní válku, její součástí jsou kyberútoky a překrucování faktů

Obě země spolupracují na různých projektech, třeba na dopravě čínského zboží do Evropy přes transsibiřskou magistrálu, chtějí také zprůjezdnit „polární hedvábnou stezku“ v Arktidě kolem severního pobřeží Ruska. Prezidenti Vladimir Putin a Si Ťin-pching si poslední dobou pravidelně telefonují a ruská diplomacie podpořila Peking, když některé země začaly vyčítat Číně zatajování informací v počátcích pandemie a mluvily o kompenzacích.

Spolupráce v digitální sféře ale vypadá pro obě strany velmi lákavě. Kreml pošilhává po systémech, jež dnes sledují třeba ujgurskou menšinu v nepokojné provincii Sin-ťiang na západě Číny.

Už teď je však Rusko doslova prošpikováno hlídacími instrumenty, například v Moskvě se během pandemie pokusila policie propojit sledovací systém, sestávající ze 170 tisíc kamer s technologií rozeznávání obličejů, s cílem identifikovat lidi porušující karanténu. Moskevské úřady také zavedly systém propustek vybavených QR kódem pro snadnější identifikaci.

Výsledky ale nesplnily očekávání. Kamery pomohly, jenže množství lidí dokázalo v počátcích karanténu obejít. O QR propustky někteří žádali přes internet marně, zatímco milion dalších je dostal neoprávněně. Systém kontroly selhal, a tak v metru propustky manuálně kontrolovali policisté, což vedlo k frontám a tlačenicím. To vše se pak podepsalo na tom, že je dnes Rusko s třemi sty tisíci evidovanými případy nemoci covid-19 druhou nejpostiženější zemí na světě.

Pragmatická družba

Loni v červnu navštívil Si Ťin-pching Moskvu a obě země podepsaly několik dohod. Ruský telefonní operátor MTS uzavřel smlouvu s čínskou společností Huawei na budování 5G sítí. Pekingský komunikační gigant přitom vložil 50 milionů dolarů (1,25 miliardy korun) do společného projektu s ruskou společností Vocord, výsledkem má být software na rozpoznávání obličejů. V Rusku má pod patronátem Číny vzniknout centrum pro vývoj umělé inteligence a celkově se loni v září počítalo s projekty v přepočtu za 25 miliard korun.

Vzájemná důvěra ale není stoprocentní a na obou stranách vládne určitá ostražitost, daná obavami ze špionáže či vzpomínkami na napětí v sovětských dobách. Poslední dobou však dominuje pragmatická družba a její utužování i do budoucna.

Autor:

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...