Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko a Čína využívají vakcíny jako propagandu, nabízejí málo dávek s velkou pompou, říká šéf Evropské rady

Charles Michel foto: Reuters

BRUSEL - Evropská unie by se neměla nechat oklamat přístupem Číny a Ruska, které nabídku svých vakcín proti covidu využívají k propagandistickým účelům. Prohlásil to v úterý předseda Evropské rady Charles Michel, podle něhož obě země nabízejí evropským státům s velkou pompou velmi malá množství očkovacích látek. Hlavním producentem a vývozcem ale podle šéfa unijních summitů bude letos evropský blok.
  16:15aktualizováno  18:19

Některé země bloku se kvůli pomalému rozjezdu společného očkování začaly obracet na obě východní velmoci se žádostmi o poskytnutí jejich vakcín. Napíklad Maďarsko již začalo ruskou a čínskou vakcínu používat, Slovensko má ruský Sputnik V ve skladech připravený k použití a Česko o něj zažádalo. Ani jednu z vakcín přitom zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která před jejich nouzovým využíváním státy varovala.

Vakcína ‚ruskou ruletou‘? Tvůrci Sputniku V žádají po Evropské agentuře pro léčivé přípravky omluvu

„Neměli bychom se nechat oklamat Čínou a Ruskem, jejichž režimy uznávají méně žádoucí hodnoty, než jsou ty naše, a které organizují velmi limitované, ale velmi medializované nabídky dodávek vakcín pro ostatní,“ uvedl v pondělí Michel. Doplnil, že podle dostupných informací obě země dosud aplikovaly v přepočtu na sto obyvatel zhruba polovinu dávek vakcíny než země Evropské unie.

Většina unijních zemí přitom v průměru naočkovala proti covidu za více než dva měsíce od začátku kampaně mezi pěti a deseti procenty obyvatel.

Itálie se dohodla s Ruskem na výrobě vakcíny Sputnik V, distribuce začne po schválení preparátu

Michel dále uvedl, že netrpělivost některých zemí je pochopitelná, neměla by však vést k neracionálním rozhodnutím. Podotkl, že během letošního roku se evropský blok stane největším producentem vakcín. „Evropa je také nejlépe vybavena k tomu, aby výrobu vakcín rychle adaptovala na mutace viru,“ prohlásil směrem k obavám, že některé dnes vyráběné vakcíny nebudou odolné vůči nakažlivějším variantám šířícím se po světě.

V unii se v současnosti očkuje látkami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, ve čtvrtek by EMA měla schválit čtvrtou vakcínu od firmy Johnson&Johnson. Brusel očekává, že v prvním pololetí by měly mít unijní země k dispozici pro svých 450 milionů obyvatel téměř půl miliardy dávek.

Evropská komise kvůli kritice pomalé distribuce očkovacích látek zavedla kontroly jejich exportu a minulý týden souhlasila s italským podnětem k zablokování vývozu 250 tisíc dávek vakcíny vyrobené firmou AstraZeneca do Austrálie. Na exportní omezení však reagovaly některé mimounijní země výtkou, že brání volnému obchodu.

„Jsem šokován, když slyším, že je EU obviňována z vakcínového nacionalismu. Fakta jsou i tady jiná. Spojené království a Spojené státy zavedly úplný zákaz vývozu vakcín či jejich součástí vyráběných na svém území,“ uvedl dnes Michel. EU podle něj pouze vývoz kontroluje a snaží se zajistit, aby firmy plnily své závazky vůči unijním zemím. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přitom v pondělí prohlásila, že zmíněný první případ zastaveného vývozu nemusí být poslední.

Michel také zmínil, že země jako USA, Británie či Izrael jsou v očkování dále než EU a jsou často dávány za příklad úspěchu. Například devítimilionový Izrael však podle něj neprodukuje žádné vakcíny a většinu lidí naočkoval látkami dovezenými z Evropy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!