Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Baškirsko dál vře. V Ufě vyšly do ulic stovky lidí, vytlačovali je těžkooděnci

Svět

  11:35aktualizováno  12:45
Stovky přívrženců uvězněného ochránce přírody autonomního Baškirska se sešly na nepovolené demonstraci v Ufě. Policie zadržela nejméně sedm z nich. Navzdory dvacetistupňovému mrazu se sešlo mezi 1500 až 2000 lidí. Protest se v regionální metropoli uskutečnil navzdory varování, že úřady tvrdě zasáhnou. Kreml uvedl, že v Baškirsku se žádné masové nepokoje nekonají a že se s problémem vypořádají místní úřady.

Příslušníci pořádkových jednotek OMON vytlačili lidi, kteří s výkřiky „Hanba!“ bránili v odjezdu autobusu se zatčenými, vylíčil portál SOTAvision. Náměstí Salavata Julajeva v Ufě mezitím policisté, posílení gardisty, vyčistili od demonstrantů, ale zatýkání selektivně pokračovalo v okolních ulicích.

V metropoli Baškirska Ufě vyrazily do ulic stovky demonstrantů. (19. ledna 2024)

K situaci se vyjádřil Kreml, jehož mluvčí novinářům vysvětloval, že v Baškirsku se nekonají ani žádné masové nepokoje, ani nějak velké demonstrace, a vše zvládnou místní úřady.

„Nesouhlasil bych s formulací o masových nepokojích a masových protestech. Tam nejsou masové nepokoje a masové protesty,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Jde jen o „individuální projevy“, které „patří do kompetence místních úřadů a orgánů“, zdůraznil Peskov podle státní agentury TASS.

Na námitku, že vyšetřovatelé obviňují demonstranty právě z „masových nepokojů“, mluvčí vysvětlil, že v daném případě by nepoužíval právnický termín, ale výraz, který by podle něj přesněji odpovídal počtu účastníků. „Z hlediska, které není právní, nesouhlasím, že byly nějaké masové akce,“ prohlásil.

V autonomní republice ležící na jihu pohoří Ural, které rozděluje Rusko na evropskou a asijskou část, to byl už třetí nedovolený protest tento týden, ale první v regionální metropoli. Lidé se sešli, aby podpořili aktivistu Faila Alsynova, odsouzeného ve středu na čtyři roky na základě obvinění z rozněcování národnostní nenávisti. Obvinění Alsynov odmítl.

Sedmatřicetiletého ochránce přírody, který se staví také na ochranu práv Baškirů, představujících menšinu ve své vlasti, považují mnozí za hrdinu. V roce 2020 vedl úspěšné protesty proti těžbě na kopci, který Baškirové pokládají za posvátný. Loni se vyslovil proti náboru etnických Baškirů do války Ruska proti Ukrajině. „Toto není naše válka,“ prohlašoval.

Veřejné protesty jsou v Rusku velmi vzácné vzhledem k riziku zatčení, zejména od začátku války. Načasování je o to citlivější, že prezident Vladimir Putin kandiduje v březnových prezidentských volbách.

I když o Putinově vítězství není pochyb, analytici tvrdí, že na regionálního vůdce Radije Chabirova je vyvíjen tlak, aby udržel situaci pod přísnou kontrolou a neudělal Kremlu během volební kampaně ostudu.

Kvůli masivní středeční demonstraci v Bajmaku, kde soud vynesl verdikt nad Alsynovem, skončilo ve vězení už sedmnáct lidí, odsouzených za neuposlechnutí policie k trestům až patnáct dnů za mřížemi.

Chabirov ve čtvrtek uvedl, že nepokoje vyvolali zrádci a extremisté, kteří usilují o odtržení od Ruska. „Jde o skupinu osob, z nichž část žije v cizině. Jsou to v podstatě zrádci. Vyzývají k odtržení Baškortostánu od Ruska, vyzývají k partyzánské válce,“ tvrdil Chabirov podle listu Izvestija ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Baškortostán je jiný název pro Baškirsko.

Mezi údajnými zrádci jmenoval Ruslana Gabbasova, který spolu s Alsynovem zakládal mezitím zakázané hnutí Baškort. Gabbasov řekl z litevského exilu po telefonu agentuře Reuters, že nespokojenost Baškirů, tvořících necelou třetinu ze čtyř milionů obyvatel autonomní republiky, způsobila politika ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ta podle Gabbasova narušila postavení baškirského jazyka a kultury. Příčiny vidí i dopadu těžební činnosti na přírodu a v nepřiměřeně vysokém zastoupení menšin v řadách ruských jednotek bojujících proti Ukrajině.

Ufa

Ufa

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!