Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Putin volá do armády 130 tisíc branců. Bojovat na Ukrajinu nepůjdou, tvrdí štáb

Muži vcházejí do náborového centra pro smluvní službu v Moskvě. (13. dubna 2023) foto: Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal nařízení o pravidelných podzimních odvodech do armády. Základní vojenskou službu v armádě má letos na podzim nastoupit 130 000 lidí ve věku od 18 do 27 let. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že nepůjdou bojovat na Ukrajinu.
  19:17

Rusko vede už více než rok a půl invazi na Ukrajinu. Generální štáb ruské armády nicméně jako obvykle slíbil, že branci do bojů na Ukrajinu vysláni nebudou.

V plánu podle něj není ani další vlna mobilizace, která by navázala na tu z loňského podzimu, kdy bylo podle oficiálních prohlášení povoláno do zbraně asi 300 000 rezervistů. Odvody začnou 1. října a potrvají do 31. prosince.

V Rusku se branci k povinné vojenské službě trvající 12 měsíců povolávají dvakrát ročně, a to v jarním a podzimním termínu. Na jaře Rusko do armády povolalo 147 000 branců.

Ruský parlament dříve odhlasoval zvýšení horní věkové hranice, kdy může být muž povolán do armády, z 27 na 30 let. Nová norma ale nabyde účinnosti až v příštím roce. Rusko taktéž dříve ohlásilo plán navýšit počet příslušníků ozbrojených sil o téměř třetinu na 1,5 milionu. Mezi nimi má být 700 000 profesionálních vojáků.

Představil ruského ministerstva obrany Vladimir Cimljanskij na pátečním brífinku věnovaném podzimním odvodům do ruské armády uvedl, že generální štáb neplánuje další kolo mobilizace a přislíbil, že branci plnící povinnou vojenskou službu nebudou posláni na okupovaná území na Ukrajině „k účasti na úkolech tamní speciální vojenské operace“.

„Chci zdůraznit, že generální štáb nemá v plánu provádět další mobilizační opatření. Počet osob, které chtějí nastoupit vojenskou službu na základě smlouvy, a osob, které již podepsaly smlouvy o vojenské službě v rámci ruských ozbrojených sil, stejně jako dobrovolníků, kteří se rozhodli zúčastnit se zvláštní vojenské operace, je dostatečný pro plnění daných úkolů,“ řekl podle portálu Meduza Cimljanskij.

Autoři: ,