Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Podnikneme odvetné kroky, hrozí Zacharovová Česku kvůli pozemkům

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v Moskvě (27. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Moskva podle mluvčí ruské diplomacie Marije Zacharovové podnikne odvetné kroky, pokud bude Česko zpětně žádat nájem za tři roky za pozemky, které využívá ruské velvyslanectví v České republice. Česká vláda ve středu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily Sovětskému svazu pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům.
  9:56aktualizováno  14:17

„Samozřejmě,“ odpověděla Zacharovová v televizním pořadu Solovjov Live na otázku, zda ruská strana podnikne reciproční kroky v případě, že české úřady budou požadovat po Rusku, aby zpětně zaplatilo za pronájem pozemků, které využívá ruské velvyslanectví.

Požadavek Česka později označila za vydírání. Takový záměr podle ní porušuje Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích z roku 1961. Podle mluvčí Moskva podnikne „obranná opatření“ a využije i „zákonné mechanismy“. Zacharovová ve svém komentáři napsala, že Moskva rozhodnutí české vlády zaznamenala.

„Čekáme na oficiální oznámení,“ uvedla. Téma nemovitostí ve vztazích mezi Českem a Ruskem označila za dlouhodobé a problematické. „Jeho využití pro politické účely není v zájmu Prahy, ale současné české úřady v zápalu rusofobie to zřejmě nechápou,“ napsala. Ochranná opatření, která podle ní Moskva přijme, nespecifikovala. Rusko podle ní „opakovaně nabízelo odborné konzultace k problematice nemovitostí, při nichž bylo dříve možné řešit vznikající problémy“. „Česká strana na to raději zapomněla,“ dodala.

České ministerstvo zahraničí na hrozbu ruské odvety reagovalo s tím, že Česká republika je právní stát a věří, že Rusko bude také postupovat jako právní stát,

Rusko podle premiéra Petra Fialy a ministra zahraničí Jana Lipavského pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně. Podle středečního vyjádření Fialy nyní bude Praha po Rusku požadovat nájemné, které je pro dané pozemky obvyklé.

Lipavský řekl, že Česko také bude po Rusku vyžadovat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Dodal, že rozhodnutí vlády bude znamenat nárok státu vůči Rusku ve výši nižších desítek milionů korun.

Moskva podle premiéra nereagovala na opakovaná upozornění české diplomacie. Některé z nemovitostí jsou podle českého ministerstva zahraničí využívány ke komerčním účelům. Věc se údajně týká pražských bytů u ambasády, ale také budov v Brně, Karlových Varech či rekreačních objektů ve Vlkančicích nebo v Jevanech.

Celkem se rozhodnutí vlády dotkne 59 pozemků. Lipavský řekl, že Rusko v Česku vlastní 42 budov, všechny kdysi označilo za objekty mise, tedy využívané k diplomatickým účelům. Ministerstvo podle Lipavského při revizi zjistilo, že desítky z nich k deklarovaným účelům neslouží.

Česká diplomacie v předkládací zprávě vládě upozornila na možnost, že krok povede k ruské reakci s ohledem na Český dům v Moskvě, který sice vlastní Česko, ale nachází se na pozemku v majetku Ruska.

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po předloňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Počet ruských diplomatů v Česku byl dále snížen i po loňské ruské invazi na Ukrajinu.

Na ruském velvyslanectví v Praze nyní působí šest diplomatů.

Autoři: ,