Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko obvinilo Ukrajinu z útoků drony na své území, zabíjely a ničily bombardéry

Svět

  8:32aktualizováno  18:08
Ruské ministerstvo obrany obvinilo Ukrajinu, že zaútočila drony na jeho území. Na vojenském letišti Engels u Saratova byly údajně poškozeny dva strategické bombardéry. Další dronový útok dle Moskvy mířil na asi 600 kilometrů vzdálené letiště u Rjazaně, kde při výbuchu cisterny s palivem zemřeli tři lidé a šest bylo zraněno.

Ruské bombardéry vzlétají z letiště Engels, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině. Videozáznam z údajného útoku dronu na letiště zveřejnil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko a opoziční blogger Anatolij Šarij, zastávající proruská stanoviska.

Podle informací ze sociálních sítí obyvatelé Engelsu a Saratova slyšeli okolo šesté ráno (asi 04:00 SEČ) silný výbuch. Dva vojáci údajně utrpěli zranění a museli být hospitalizováni.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov nejprve sdělil, že zprávy z Engelsu ani Rjazaňské oblasti nebude komentovat. „Zatím jsem viděl pouze zprávy v médiích, ale přesné informace nemám,“ řekl.

Ruské ministerstvo obrany nicméně o pár hodin později dle agentury TASS obvinilo Ukrajinu, že to byla ona, kdo se na letiště v ruské Rjazaňské a Saratovské oblasti pokusil zaútočit drony.

Gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na sociální síti spoluobčany ujistil, že není důvod ke znepokojení, protože v obytných čtvrtích Engelsu se nic nestalo, žádný civilní objekt nebyl poškozen a úřady prověřují, co se událo na vojenské letecké základně.

Engels na levém břehu Volhy leží naproti Saratovu, obě města spojuje most. Nacházejí se asi 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Na letecké základně Engels jsou podle ruského tisku rozmístěny strategické bombardéry typů Tu-95MS, Tu-160 a Tu-22M3.

„Výstražný signál pro Rusy“

Výbuch na letecké základně v Rjazani, která se nachází 200 kilometrů na jihovýchod Moskvy, se odehrál brzy ráno na parkovišti letecké techniky. Okolnosti incidentu vyšetřují odborníci.

„Tři lidé zahynuli, pět bylo zraněno. Z pěti zraněných mají dva vážně poškozené zdraví,“ citovala agentura TASS záchranáře o důsledcích výbuchu. Hospitalizaci pěti zraněných potvrdila oblastní nemocnice. RIA Novosti píše o šesti zraněných a poškozeném letadle.

Kyjev se k útokům nepřihlásil. Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak však na Twitteru v pondělí ironicky napsal: „Země je kulatá. Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu.“

„A kdo to udělal?“ dotázal se na internetu mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat, podle kterého si útok na bombardéry vyžádal „mrtvé a raněné“.

Ihnat označil výbuchy na letištích v hloubi ruského území za „výstražný signál“ pro Rusy. „Na území Ruska to stále častěji bouchá. Ale ať by si nepřítel přál cokoliv, ještě jsme se do ničeho nepustili,“ prohlásil v televizi.

Varoval, že nebezpečí dalších ruských vzdušných útoků trvá. Už se také objevily informace, podle kterých Rusové na základně Engels shromáždili dvě desítky bombardérů, které nakládají střelami a tankují do nich palivo.

„Musíme počkat na satelitní snímky, aby bylo jasné, co se stalo. Satelitní snímky se určitě brzy objeví. Pak bude možné hovořit o škodách. Doufáme, že budou co největší,“ řekl Ihnat. Ruské ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo.

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat