Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Rusku zemřelo na covid nejvíce lidí za 24 hodin od začátku epidemie, v Litvě kolabují nemocnice

Lékaři ošetřují pacienty na covidové jednotce v ruském městě Kemerovo. (1. října 2021) foto: Profimedia.cz

V Rusku poprvé od začátku pandemie zemřelo na covid-19 za jeden den více než tisíc lidí. Za uplynulých 24 hodin hlásí úřady přesně 1 002 případů. Celkově má země za celou dobu pandemie 222 315 mrtvých. S rostoucím počtem nakažených bojuje také Litva, dvě ze tří největších nemocnic v hlavním městě Vilniusu kvůli přetížení přijímají jen pacienty, kteří potřebují neodkladnou pomoc.
  16:25

Za minulý den se v nejrozlehlejší zemi světa, která má zhruba 146 milionů obyvatel, potvrdilo 33 208 nových nákaz koronavirem.

V obou ukazatelích se čísla zvyšují. O den dříve Rusko hlásilo 999 mrtvých a 32 196 nových nákaz. Podle ruské oficiální statistiky se od začátku pandemie nakazilo v zemi více než 7,9 milionu lidí.

Nejhorší zůstává situace v Moskvě a Petrohradě, na něž připadá z dnešního údaje o úmrtích 72, respektive 67 mrtvých.

Úřady horšící se situaci přičítají pomalému očkování. Moskevský starosta Sergej Sobjanin proto ve snaze zvýšit zájem vyhlásil loterii o byty v metropoli, jíž se budou moci zúčastnit jen lidé s kódem, který obdrží při očkování.

Přetížené nemocnice v Litvě

Dvě ze tří největších nemocnic v litevské metropoli Vilniusu jsou přetížené pacienty s covidem-19 a nemohou tak přijímat další pacienty. S odvoláním na litevské zdravotnické úřady o tom v sobotu informovala agentura Reuters.

Přeplněných je rovněž několik nemocnic v blízkosti hlavního města. Většina lidí hospitalizovaných s covidem-19 je neočkovaná a jsou to lidé starší 30 let, sdělila na televizní tiskové konferenci výkonná ředitelka největší z vilniuských nemocnic Jolita Jakutienéová.

Neočkovaným se ztíží návrat z Finska a Maďarska. Naopak Švýcarsko si polepšilo

„Situace je kritická, pacientů s covidem-19 každodenně přibývá,“ citoval Reuters Viktoriji Turauskytéovou, která řídí městský odbor zdravotnictví.

V třímilionové Litvě je plně imunizováno 71 procent dospělých, což se blíží průměru Evropské unie, který činí 74 procent.

V Litvě se od začátku epidemie nakazilo přes 366 tisíc lidí a zemřelo 5 406 pacientů. V minulých dvou týdnech země měla v EU po Bulharsku a Rumunsku třetí největší úmrtnost - na deset tisíc lidí tam připadlo 120 úmrtí na covid-19.

6. května 2021

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat