Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko dostalo od spojenců lekci

Svět

  15:15
DUŠANBE - Rusko, které vyzvalo spojence v Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO) k podpoře svého postupu vůči Gruzii, musí strávit po summitu organizace v Dušanbe tvrdý políček. Prezidenti Číny, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu v deklaraci odsoudili použití síly a vyzvali k respektování územní celistvosti každé země.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv na setkání Šanghajské organizaci pro spolupráci (SCO). foto: MIKHAIL KLIMENTYEV AFP

Rusko se tak kvůli vojenskému zásahu v Gruzii, který odsoudila většina západních zemí, dostalo do ještě větší mezinárodní izolace.
"Prezidenti potvrzují oddanost principům respektování historických a
kulturních tradic každé země a úsilí zaměřenému na zachování jednoty státu a jeho územní celistvosti," citují agentury z prohlášení.

V dokumentu se rovněž zdůrazňuje, že sázet výhradně na použití síly nemá žádnou perspektivu a brání celkovému urovnání místních konfliktů.

Uvozovky dolníUvozovky horníPrezidenti potvrzují oddanost principům respektování historických a
kulturních tradic každé země a úsilí zaměřenému na zachování jednoty státu a jeho územní celistvosti

Ruský prezident Dmitrij Medveděv se před zveřejněním deklarace snažil vykládat její obsah tak, že účastníci summitu zaujali "jednotný postoj k akcím Ruska v Gruzii". V dokumentu se ale uvádí, že země SCO ocenily šestibodovou dohodu o příměří mezi Ruskem a Gruzií z 12. srpna, kterou zprostředkovala Francie, a podpořily "aktivní roli Ruska napomáhající míru a spolupráci v regionu". 

"Jsem si jist, že jednotný postoj členských zemí SCO bude mít mezinárodní ohlas, a doufám, že bude silným poselstvím těm, kdo se snaží vydávat černé za bílé a ospravedlňovat tuto agresi," tvrdil Medveděv v narážce na vojenskou operaci gruzínských sil v Jižní Osetii v noci ze sedmého na osmého srpna, kterou chtěla Gruzie znovu získat kontrolu nad separatistickou oblastí.

Rusko reagovalo masovou protiofenzivou, která donutila gruzínské jednotky ke stažení, a poté uznalo jako první stát na světě nezávislost Jižní Osetie a Abcházie.  V dokumentu SCO ale není žádná zmínka o uznání nezávislosti a žádný ze zúčastněných prezidentů nedal najevo záměr tak učinit.

Čína, která až dosud zachovávala zdrženlivý postoj k rusko-gruzínskému konfliktu ve snaze nepoškodit vztahy s Ruskem, dnes prostřednictvím svého ministerstva zahraničí vyjádřila znepokojení nad ruským postupem vůči Gruzii. "Čína vyjadřuje své znepokojení nad posledními změnami v Jižní Osetii a Abcházii," napsal mluvčí ministerstva Čchin Kang na internetových stránkách.

O územním sporu mezi Gruzií a Ruskem jednal v Dušanbe také přímo čínský prezident se svým ruským protějškem. Podle tiskové agentury Nová Čína šéf čínského státu jen opakoval, že Čína si přeje, aby byl spor "odpovídajícím způsobem vyřešen prostřednictvím dialogu".

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat