Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Další ruský dron dopadl v Rumunsku. Prezident země odsoudil útoky na dunajské přístavy

Rumunský prezident Klaus Iohannis na snímku ze 7. října 2022 foto:  Petr Topič, MAFRA

Na rumunském území se v sobotu našly kusy dronu podobného těm, které používá Rusko, uvedlo rumunské ministerstvo obrany. Tamní prezident Klaus Iohannis prohlásil, že to naznačuje „nepřijatelné narušení rumunského vzdušného prostoru“. Informovala o tom agentura Reuters. Úlomky zřejmě ruského bezpilotního letounu dopadly na rumunské území i na začátku tohoto týdne.
  19:06

„Identifikace nových úlomků dronů rumunskými úřady na rumunském území poblíž hranic s Ukrajinou naznačuje, že došlo k nepřijatelnému narušení vzdušného prostoru Rumunska, státu NATO, se skutečnými riziky pro bezpečnost rumunských občanů v této oblasti,“ řekl podle agentury Reuters Iohannis.

Rumunský prezident rovněž uvedl, že ho generální tajemník NATO Jens Stoltenberg znovu ujistil, že aliance je zcela solidární s Rumunskem, které je členem tohoto bloku. Iohannis dal také najevo, že důrazně odsuzuje ruské dronové útoky na ukrajinské přístavy na Dunaji.

Agentura AP píše, že není jasné, zda rumunské úřady zjistily, kdy a odkud byl dron, z něhož úlomky pocházejí, vyslán. Podle ministerstva obrany byly asi 2,5 kilometru na jihovýchod od vsi Plauru, která leží na břehu Dunaje naproti ukrajinskému přístavu Izmajil.

Stoltenberg na sociální síti X napsal, že „nic nesvědčí o záměru“ zaútočit na členskou zemi NATO, nálezy v Rumunsku ale označil za „destabilizující“. „Vítám rozhodnutí Spojených států nasadit více (letounů) F-16 pro ostrahu vzdušného prostoru NATO,“ uvedl generální tajemník aliance.

Za poslední týden se jedná již o druhý dron, který se na území Rumunska zřítil. Na začátku týdne ohlásil pád dronu na rumunskou půdu po ruském útoku na cíle na Dunaji mluvčí ukrajinského ministerstva. Bukurešť toto tvrzení nejdříve popřela, rumunský ministr obrany Angel Tilvar však ve středu připustil, že k tomu skutečně došlo.

Rusko se na ukrajinskou infrastrukturu pro vývoz zemědělských komodit zaměřuje poté, co v červenci odstoupilo od dohod, které po Černém moři umožňovaly bezpečnou plavbu lodí naložených ukrajinským obilím. Podle údajů britské vlády od té doby ukrajinská kapacita pro vývoz obilí klesla zhruba o třetinu.

Pád dronu na rumunské území ze začátku září:

4. září 2023

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...