Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Rusko založilo speciální jednotku, bude chránit Petrohrad před drony

Svět

  16:15
Policie v ruském Petrohradě vytvořila jednotky, které budou dohlížet na drony i jejich operátory. Součástí jsou i technické týmy, které budou drony likvidovat pomocí speciálního vybavení. Nové jednotky se podle tamní policejní tiskové služby rekrutovaly zejména z policistů, kteří od začátku války působili na okupovaných územích Ukrajiny.

Petrohradská policie má od 9. května zvláštní jednotku, která je odpovědná za zajištění bezpečnosti ve vzduchu, zvlášť během hromadných akcí, uvedla ruská mediální společnost RBK.

Jednotka už byla podle médií aktivní na oslavy při příležitosti Dne vítězství. „Výsledkem práce určené jednotky za asistence kolegů z ostatních bezpečnostních složek je, že ve sváteční den neproběhl žádný incident,“ doplnil podle RBK tamní odbor ministerstva vnitra.

Členové jednotek podle serveru Ukrajinska pravda plní rozličné úkoly. Úkolem mobilních jednotek je zpozorovat a popřípadě zadržet operátory dronů. K tomu existují i snipeři, kteří jsou vyzbrojení odstřelovacími puškami. Vedle toho jednotky disponují i speciálními technickými týmy, které drony likvidují pomocí speciálního vybavení.

V den vítězství bylo podle RBK na střechách budov v centru města rozmístěno pět dvojic odstřelovačů a dvě skupiny policistů se speciálními zbraněmi. Několik jednotek na pozemních stanovištích také zajistilo dodatečný přehled nad celou situací. V ulicích hlídkovalo také množství policistů, kteří pomáhali operátory dronů identifikovat.

Zřízení speciálního policejního oddělení na ochranu před drony podle ruskojazyčného serveru BBC už dříve oznámily například regionální úřady na Urale. Lety bezpilotních letounů od konce loňského roku omezilo nebo zakázalo na 40 ruských správních jednotek.

Autor: