Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Úmysl? Možná. Vyšetřovat si to budeme však sami, řekl Peskov k smrti Prigožina

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (22. prosince 2022) foto: Profimedia.cz

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu potvrdil, že vyšetřovat leteckou havárii, při níž minulý týden podle všeho zahynul ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, bude Rusko samostatně bez vnější účasti. „O mezinárodním šetření nemůže být ani řeč,“ vzkázal. Připustil, že ve vyšetřování se bere v úvahu i možnost, že nehodu někdo mohl způsobit úmyslně.
  13:58

Letadlo s Prigožinem se zřítilo přesně dva měsíce poté, co šéf wagnerovců vedl neúspěšnou vzpouru proti ruskému armádnímu velení. Pád stroje nepřežil nikdo z deseti lidí na palubě. Příčina neštěstí není dosud oficiálně známá, i když videozáznamy ukazují, že stroj byl vážně poškozen náhle během letu.

„Za prvé, vyšetřování vede Vyšetřovací výbor Ruska, řekl to prezident Putin, a je to naše ruské vyšetřování. Proto nemůžeme mluvit o žádném mezinárodním vyšetřování. V tomto případě se jedná o zcela jinou situaci související s touto leteckou katastrofou,“ řekl Peskov na dotaz novinářů, proč Rusko odmítá využít zkušenosti světových expertů.

„Samozřejmě existují různé verze, mezi nimi i úmyslný zločin. Počkejme si ještě na výsledky vyšetřování,“ poznamenal. Minulý týden však jako „absolutní lež“ odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz Kremlu.

Pokud jde o šetření nehody, Rusko už informovalo brazilský úřad pro vyšetřování leteckých nehod CENIPA, že pád stroje „v tuto chvíli“ nebude vyšetřovat podle mezinárodních pravidel. Havarovaný letoun Embraer byl vyroben v Brazílii a úřad CENIPA v zájmu zlepšení bezpečnosti letectví už dříve uvedl, že by se k ruskému vyšetřování připojil, kdyby byl pozván, a že by vyšetřování mohlo proběhnout tak, jak ukládají mezinárodní pravidla.

Ruské úřady neměly povinnost s tím souhlasit, nicméně někteří z expertů se k tomuto postupu přikláněli vzhledem k tomu, že je Kreml obviňován, že by za pádem letadla s Prigožinem mohl stát.

Prigožinovi příznivci ve středu pokládali k jeho hrobu květiny, vzkazy i básně, napsala agentura Reuters. Zesnulého vůdce wagnerovců oslavují jako nebojácného bojovníka. Oligarcha byl pohřben v úterý v rodném Petrohradě daleko od pozornosti médií, kterou během svého života tak vyhledával. Poslední rozloučení bylo soukromé, podle agentury RIA Novosti si příbuzní přáli, aby se pohřbu zúčastnili pouze oni a miliardářovi nejbližší přátelé.

Dřevěný kříž na hrobě s nápisem „Prigožin, Jevgenij Viktorovič 1961 - 2023“ zdobí červené růže a karafiáty. Na jednom ze vzkazů vedle květin je nápis: „Být válečníkem znamená žít věčně.“ Mezi těmi, kdo ve středu přišli vůdci wagnerovců vzdát hold, byl i muž oblečený do trička žoldnéřské skupiny s čepicí s ruskou vlajkou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!