Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Komunisté ve Vladivostoku chtěli ukončit válku, přišli o právo hlasovat

Ruští vojáci hlídkují v obci Bezimenne východně od Mariupolu (7. května 2022) foto: Reuters

Několik opozičních komunistů ve sněmu Přímořského kraje na ruském Dálném východě vystoupilo s požadavkem ukončit „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva nazývá válku proti Ukrajině. Regionální parlament je zbavil práva hlasovat, gubernátor je obvinil ze „špinění“ ruské armády.
  13:26

Během debaty o programu jednání si slovo vzal komunistický poslanec Leonid Vasjukevič. Bez ohledu na pokusy ostatních poslanců a dokonce gubernátora přerušit jej přečetl výzvu k prezidentovi s požadavkem okamžitého stažení vojsk z ukrajinského území, uvedl vladivostocký portál Vl.ru, od něhož se zpráva dostala i do celostátních médií.

„V návaznosti na rozhodnutí posledního zasedání, kdy jsme přijali soubor opatření na podporu rodin zabitých vojáků, jsme jako skupina poslanců sestavili následující výzvu k prezidentovi Ruské federace,“ řekl Vasjukevič na úvod.

Poslancovo vystoupení se pokoušel ukončit předseda sněmu, ale Vasjukevič pokračoval v četbě prohlášení. Vypnuli mu mikrofon, ale i tak se nenechal přerušit.

„Uvědomujeme si, že pokud naše země neukončí vojenskou operaci, bude sirotků ještě více. Během válečné operace se z lidí stávají invalidé, a jsou to mladí lidé, kteří by mohli přinést obrovský užitek naší zemi mi,“ prohlásil poslanec. „Požadujeme neprodleně stažení vojsk Ruské federace,“ řekl s tím, že jde o požadavek poslanců Vasjukeviče, Kočugovové, Sustova a Šulgy. Posledně jmenovaný, Gennadij Šulga, jako jediný řečníkovi zatleskal.

Reakce gubernátora Přímořského kraje byla okamžitá: Oleg Kožemjako požadoval, aby narušitele zbavili slova a vyvedli ze sálu a stejné opatření uplatnili i vůči Šulgovi.

„Vyveďte je ze sálu za to počínání, které špiní ruskou armádu a naše obránce bojující proti nacismu. Zbavte je slova. Jednoho i druhého,“ rozčílil se gubernátor.

Kožemjako byl dnes v regionálním parlamentu, aby přednesl zprávu o činnosti exekutivních orgánů v uplynulém roce.

Šulga naopak vykřikoval, že Vasjukeviče zvolil lid poslancem a že by měli vyslechnout, co říká zástupce lidu, a že gubernátor ani není poslancem.

Ale žádné námitky nepomohly. Zazněl návrh hlasovat o tom, že zbaví slova „tyto naše, bohužel, kolegy“. Návrh podpořilo 27 poslanců, proti jich bylo pět a tři se zdrželi.

Nakonec se o slovo přihlásil vůdce komunistů v regionálním sněmu Anatolij Dolgačov a od kolegů se distancoval. „Chci říci, že to nebylo dohodnuto s poslaneckým klubem. Politicky to vyhodnotíme a vůči těm, kdo jsou ve straně, přijmeme nejtvrdší opatření. Takovými prohlášeními hanobíte čest komunistické strany,“ prohlásil.

Od podpisů pod výzvou k Putinovi se vzápětí distancoval Alexandr Sustov a Natalja Kočugovová. Uvedli, že prohlášení ani neviděli, natož aby se pod něj podepsali.

Komunisté jsou ve federálním parlamentu oficiálně v opozici, ale ve všech klíčových otázkách podporují Kreml, podobně jako další strany parlamentní opozice.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat