Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruští neonacisté hustí do dětí armádní výcvik, úřady to tiše podporují

Chlapci ve vojenských uniformách bojují na festivalu pro děti a mládež v Moskvě. (1. června 2022) foto: Profimedia.cz

V Petrohradě nabízejí dětem a teenagerům armádní výcvik organizace, které jsou v úzkém kontaktu s ruskými neonacistickými skupinami včetně neblaze proslulé Rusiče. Mládež na „lekcích odvahy“ vedou lidé, kteří se účastnili bojů na východoukrajinském Donbasu a otevřeně volají po mučení a zabíjení válečných zajatců. A zdá se, že tamním úřadům to nevadí.
  19:04

Děti a teenageři si mohou v Petrohradě a jeho okolí vybrat z nespočtu armádních tréninkových programů, za nimiž stojí centrum pro vlasteneckou a sportovní přípravu Dobrovolník a Severoslovanská komunita (SK). Na jejich lekcích trenéři oblékají děti do uniforem s písmenem Z a učí je, jak používat útočnou pušku či granát. Součástí kurzů je posilování lásky k vlasti.

Kolik studentů na hodiny dochází, není jasné, podle odhadů jde o několik stovek dětí a mladých lidí. Organizátoři podle nezávislého portálu The Insider cílí zejména na děti z dětských domovů či problémové mladistvé, do svých lekcí nicméně berou i univerzitní studenty.

Ačkoli se obě organizace netají náklonností k neonacistické ideologii, úředníkům to zjevně nevadí. Šéfem Dobrovolníka je Alexej Savinskij – přítel ruského neonacisty Romana Zencova, zakladatele krajně pravicového hnutí Odpor. „Rusko musí být připravené na válku mezi rasami,“ řekl v minulosti.

Ačkoli ještě před deseti lety se bezpečnostní služba FSB domnívala, že Zencov představuje pro mládež hrozbu, a rozesílala školám varování, že jde o „pravicového radikála pořádajícího setkání pod záminkou propagace své ideologie a verbování nových příznivců“, v posledních letech se situace změnila. „Pravicoví extremisté přestali být nepřáteli FSB,“ míní The Insider.

Savinskij a členové jeho organizace se rovněž přátelí s šéfem neonacistického hnutí Rusič, otevřeným obdivovatelem Adolfa Hitlera a sadistou Alexejem Milčakovem. Příslušníci Rusiče na Ukrajině bojují po boku žoldáků z Wagnerova uskupení a čelí obvinění, že se podíleli na zvěrstvech páchaných na ukrajinském civilním obyvatelstvu. Sám Milčakov na sociálních sítích sdílel své fotografie válečných zajatců s uřezanýma ušima a v minulosti prohlásil, že ho „vzrušuje pach hořícího lidského masa“.

Děti trénují zločinci z Donbasu

Savinskij kolem sebe shromáždil početnou skupinu trenérů. Patří mezi ně například Vladimir Bakin, jenž se od roku 2014 opakovaně zapojil do bojů na východní Ukrajině a loni na jaře válčil u města Izjum. K jeho spolubojovníkům patřili Wagnerovci a členové Rusiče.

Dalším školitelem petrohradské mládeže je Michail „Pitbull“ Turkanov – otevřený neonacista, jenž strávil několik let za mřížemi za únos a vydírání. I on bojoval na Ukrajině ve službách Ruska.

Savinskij a jeho soukmenovci používají širokou škálu různých symbolů a značení. On sám nosí na oblečení osmicípou žlutou hvězdu na červeném pozadí, která má znázorňovat „boj proti židovskému jhu“. V logu centra Dobrovolník i SK se pak skví heslo „Jsem ruský okupant“. Obě organizace na svých vozidlech na Ukrajině údajně používají číslo „88“, což je kódové označení pro nacistický pozdrav „Heil Hitler“. Ačkoli uskupení vystupují odděleně, podle Insideru jsou velmi provázána. Jak Dobrovolník, tak SK podpořili výzvu Rusiče k mučení a popravám válečných zajatců.

Podle Insideru není pochyb o tom, že Dobrovolník i SK působí s podporou ruských úřadů, včetně gubernátora Petrohradu Alexandra Beglova, který se s jejich lídry pravidelně schází. To je poněkud absurdní vzhledem k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin označil za jeden z hlavních cílů invaze na Ukrajině „denacifikaci“. Obě organizace navzdory svým radikálním názorům rovněž patří k Asociaci armádních výcvikových středisek v Petrohradě a dostává se jim prostoru v ruských médiích.

„S pomocí Beglova se oběma skupinám v Petrohradě podařilo získat značný vliv. Ten se rozšířil nejen na výuku dětí, ale i na hlídkování po boku petrohradské policie, se kterou si vypěstovaly úzké vazby,“ míní deník.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!