Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Putin zakázal sprostá slova a popírání válečných vítězství SSSR

Vladimír Putin

  18:55
Další dva sporné zákony v pondělí podepsal ruský prezident Vladimír Putin. Kromě toho, že zakázal vulgární výrazy v literárních a výtvarných dílech, sdělovacích prostředcích, divadelních a zábavních podnicích, schválil také zákon, který trestá vězením popírání sovětské role při porážce Německa ve druhé světové válce.

Vladimír Putin dnes podepsal další sporný zákon. foto: Reuters

Vysoké pokuty a zákaz činnosti až na tři měsíce hrozí každému, kdo připustí šíření vulgarit, jejichž seznam dal podle agentury ITAR-TASS dohromady nezávislý panel odborníků. Podle některých ruských médií seznam takových slov cenzurní úřad Roskomnadzor rozeslal ruským filmovým a televizním studiím, divadlům, vydavatelům a médiím. Nový zákon, který má chránit hlavně děti, vstoupí v platnost 1. června.

Za popírání válečných vítězství SSSR hrozí vězení

Zákon, který má za cíl potrestat kohokoliv, kdo by zpochybnil zásluhy SSSR při porážce německého wehrmachtu, vyvolává u liberální ruské veřejnosti obavy nejen z posílení cenzury a omezení svobody slova, ale i z kriminalizace ruské historické vědy a neoficiálních názorů na průběh válečných událostí.

Za odmítání faktů prokázaných poválečným tribunálem v Norimberku a za šíření vědomě lživých informací o válečných dějinách Sovětského svazu může být uložen až pětiletý trest vězení a pokuta do půl milionu rublů (téměř 280.000 korun). Zákon netrestá jen odmítání státem posvěcené verze o průběhu a výsledcích války, ale i šíření "neuctivých informací" o válečných výročích a akcích s nimi spojených.

Podle kritiků tak bude napříště možné trestně stíhat kohokoli, kdo dá například veřejně najevo nelibost nad průběhem vojenské přehlídky k výročí konce války na Rudém náměstí v Moskvě. Odborné kruhy se obávají, že kriminalizován bude i případný alternativní pohled na moderní ruské dějiny.

Podle renomovaného ruského komentátora Vladimira Poznera má nový zákon "zavřít ústa novinářům, historikům a spisovatelům" a prakticky znemožnit kritiku bolševického diktátora Josifa Stalina, který v Sovětském svazu za války vládl.

Zdroj: ČTK

Putinův zákon doplňuje některé dřívější sporné právní normy, zejména zákon ze září 2012. Ten má chránit nezletilce před informacemi, jež mohou ohrozit jejich zdravý vývoj. Jeho obětí se mimo jiné podle ruských odborných časopisů staly některé dětské kreslené filmy, které se rázem ocitly v kategorii nepřístupných. Nevhodné dětské filmy se mohou vysílat a promítat až hodinu před půlnocí.

Bouří se i psychiatři

Stigma zakázané podívané se dostalo i některým dílům kresleného filmu "Jen počkej, zajíci" ruského režiséra Gennadije Sokolského, které znají i čeští diváci. Zajíc, který je dodnes zřejmě nejpopulárnější kreslenou postavou ruských dětí, si totiž v některých dílech nespisovně uleví a jeho věčný soupeř vlk kouří či dokonce pije pivo.

Televizní stanice začaly bít na poplach kvůli obavě ze ztráty diváků a inzerce a internet zaplavily ironické návrhy na zákaz stěžejních děl ruského filmu a literatury. Proti novému zákonu se ohradili klasikové ruského a sovětského filmu, ale i dětští psychologové a psychiatři.

ČTĚTE TAKÉ:

Problémů ale spíše přibývá, protože v Rusku mezitím vstoupil v platnost zákon o zákazu propagace homosexuality mezi mládeží. I ten, podle obavy filmových kritiků, může zasáhnout distribuci některých dětských filmů. K tažení za ochranu dětských duší se navíc připojila vlivná pravoslavná církev, která před šířením některých dětských filmů veřejně varovala.

Na indexu se tak podle serveru Točka.net může kromě zajíce a vlka ocitnout řada dalších populárních kreslených postav. Takové nebezpečí údajně hrozí pohádkovému krokodýlovi Genovi, který v jednom z kreslených filmů kouří dýmku. Kandidáty zákazu jsou i postavy pohádky bratří Grimmů Brémští muzikanti. Jejich píseň "Naše střecha je modré nebe" je prý možné chápat jako chválu bezdomovců. Zákaz hrozí i populárnímu kreslenému seriálu Tom a Jerry, údajně kvůli násilnickým scénám.

Autoři: ,