Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

O mobilizaci mlčte, nařídil Kreml médiím. Do armády bere už i slabomyslné

Ruští vojáci procházející se před Kremlem. (2023) foto: Profimedia.cz

Ruské úřady aktualizovaly seznam zdravotních omezení, díky nimž občané nemusejí sloužit v armádě. A je kratší než dřív. Z výčtu vypadla třeba schizofrenie, hluchota či slabomyslnost. Kreml zároveň nařídil státním médiím, aby mlčela o další vlně mobilizace. Ta je prý fake news a zbytečně znepokojuje veřejnost. Raději se mají bavit o náboru profesionálních vojáků.
  13:54

Seznam nemocí, které ruské občany vyjímají ze služby v armádě v době mobilizace, války nebo vyhlášeného stanného práva, schválil ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Nadále mají „smůlu“ lidé se žloutenkou typu B a C, cukrovkou, HIV, aktivní tuberkulózou, narkomani a Rusové bez ledviny či končetin. Celkem je na seznamu šestadvacet bodů. Bývalo jich však víc.

Nově se na frontu dostanou i lidé, kteří trpí srdečními potížemi, mají diagnostikovanou schizofrenii, neslyší anebo jsou výrazně sníženého intelektu. Někdejší oligarcha a nynější kritik Kremlu Michail Chodorkovskij pak podle portálu Nexta poznamenal, že tím ruské vedení sleduje jen to, aby dostalo víc „dobrovolníků“ z ruských věznic. To znamená, že teď už na Ukrajině nebudou bojovat jen ruští vězni, ale vážně nemocní ruští vězni, dodal prý.

Válka na Ukrajině

Volodymyr Zelenskyj uděluje vyznamenání příslušnici armády při návštěvě pozic ukrajinských vojáků na frontě. (3. října 2023)

Propagandisté Kremlu navíc dostali „urgentní žádost“ z prezidentské kanceláře, aby ve svých pořadech pokud možno co nejméně rozebírali drby, které se šíří mezi lidmi. Tedy konkrétně zvěst, že se blíží další vlna mobilizace. Začátkem září se totiž na sociálních sítích objevil příslušný, údajně falešný rozkaz ministerstva obrany.

A podle portálu Meduza, která se odvolává na dva zaměstnance propagandistických médií, se Kreml bojí, že by se o údajné novince dozvěděli i ti, kteří o ní dosud neslyšeli. „A jak v Rusku věříme, pokud úřady něco vyvrátí, pak se to rozhodně stane,“ podotkl jeden ze zdrojů.

Meduza v této souvislosti připomíná slova předsedy parlamentního obranného výboru Andreje Kartapolova, na jehož komentáře se prý zákaz také vztahuje. Politik se „proslavil“ loni na podzim, když vyvracel přípravy na mobilizaci těsně před tím, než začala, nebo ujišťoval, že armáda nepotřebuje osmnáctileté brance a že bude odvádět muže od jednadvaceti let. Místo toho se zatím zvedla jen horní věková hranice branné povinnosti a ta spodní zůstala stejná. Kartapolov i nyní druhou vlnu mobilizace vyvrací.

Místo mobilizace, která prý „velmi znepokojuje společnost“, tak mají propagandisté raději mluvit o smluvním náboru vojáků, protože ten běží „velmi úspěšně“. Investigativci z Meduzy pak ještě dodávají, že jejich zdroje blízké Kremlu s jistotou nevědí, zda druhá vlna mobilizace skutečně proběhne.

Zástupce ukrajinské obranné rozvědky Ukrajiny Andrij Jusov nicméně v srpnu oznámil, že v Rusku i nadále probíhá plnohodnotná mobilizace, při níž je každý měsíc naverbováno zhruba 20 tisíc mužů. Povětšinou se však netýká dětí ruských úředníků či oligarchů, dodal tehdy.

20. prosince 2022

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...