Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Proruský exprezident Moldavska skončil v poutech, viní ho z korupce a vlastizrady

Bývalý moldavský prezident Igor Dodon (22. ledna 2022) foto: Profimedia.cz

Moldavské úřady v úterý zadržely bývalého proruského prezidenta Igora Dodona. Stalo se tak v den, kdy pracovníci moldavské bezpečnostní služby a protikorupční agentury pod dohledem prokurátorů provedli v domě bývalé hlavy státu prohlídku kvůli podezření z korupce a vlastizrady.
  11:51

„Igor Dodon byl v úterý ráno zatčen na 72 hodin. Je držen ve vyšetřovací vazbě národního protikorupčního centra,“ uvedla mluvčí generální prokuratury Mariana Chiorpeková. Dodala, že prohlídka se uskutečnila nejen v Dodonově domě, ale i ve zhruba desítce dalších objektů včetně jeho kanceláře.

V roce 2020 zveřejnil tehdejší opoziční poslanec snímek, na němž je zachyceno setkání exprezidenta Dodona s kontroverzním podnikatelem a někdejším předsedou Demokratické strany Vladimirem Plahotniukem.

Na videu je vidět, jak Plahotniuc předává Dodonovi černou tašku, ve které, soudě podle rozhovoru, jsou peníze pro Dodonovy socialisty. Setkání se odehrálo v červnu 2019, přičemž o několik dní později Plahotniuc opustil zemi.

Dodon měl přijmout úplatek:

Trestní stíhání Dodona dříve odmítl soud v Kišiněvu a také protikorupční prokuratura, ale tato rozhodnutí zrušila výše postavená instance. Generální prokuratura znovu zahájila minulý týden. Podle serveru Agora dnes oznámila, že prohlídky byly provedeny kvůli podezření z trestných činů braní úplatků, nezákonného obohacení a vlastizrady.

Faktický lídr socialistické strany Vlad Batrincea podle moldavského vydání deníku Komsomolskaja pravda sdělil novinářům, že dnešní zadržení Dodona je snahou vlády zničit opozici. Exprezident již dříve obvinění popřel a zveřejnění videozáznamu označil označil za provokaci. Část rozhovoru mezi ním a Plahotniukem byla podle něj podvržena.

Dodonův korupční případ se dostává zpět do centra dění v době celkově proměny mocenských poměrů v Moldavsku. V roce 2020 v prezidentských volbách Dodona porazila proevropská kandidátka Maia Sanduová.

Loni pak v parlamentních volbách jasně zvítězila Strana akce a solidarita (PAS), kterou Sanduová založila. Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu podalo Moldavsko přihlášku do Evropské unie.

Minulý týden dostal Dodon od moldavských úřadů pokutu za to, že si připnul svatojiřskou stuhu, připomněla agentura RIA Novosti. Stuha je považována mimo jiné za symbol podpory ruské invaze na Ukrajinu.

Vlivný oligarcha a poslanec Plahotniuc byl v Moldavsku obviněn z účasti na krádeži jedné miliardy dolarů (asi 25 miliard korun) z moldavských bank. Poté, co jeho Demokratická strana ztratila moc ve volbách, v roce 2019 uprchl ze země.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!