Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské drony v noci ničily obilná zařízení na Dunaji. Letecký poplach byl i v Moskvě

Svět

  7:02aktualizováno  14:13
V noci na středu zaútočilo Rusko drony na Oděskou oblast, kde úder způsobil požár v obilných zařízeních. Protivzdušná obrana sestřelila devět dronů. Také na Moskvu se pokusily zaútočit tři drony. Protiletecká obrana dva zneškodnila, třetí spadl na budovu ve čtvrti Moskva-City. Rusko z útoku viní Ukrajinu. Moskevská letiště dočasně pozastavila provoz, pak jej obnovila.

Drony zasáhly výrobní a překládkové komplexy, kde vypukl požár, poškozené jsou i sýpky, uvedl oblastní šéf Oleh Kiper. Ruský dronový útok na přístav Izmajil u Dunaje zničil 13 000 tun obilí, uvedl později na sociální síti Facebook ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov, podle něhož byly zemědělské produkty určené pro Egypt a Rumunsko.

„Tuto noc ruští teroristé tři hodiny útočili drony na jih Oděské oblasti. Cílem nepřítele je civilní infrastruktura regionu,“ napsal na platformě Telegram Kiper, podle něhož hasiči požár lokalizovali kolem šesté hodiny ráno (05:00 SELČ). Úřady neevidují žádné zraněné civilisty.

Podle zdroje agentury Reuters byly terčem přístavy na Dunaji. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu v noci s odvoláním na ukrajinské telegramové kanály informovala o dvou vlnách útoků bezpilotních letounů íránské výroby a o explozích v ukrajinském říčním přístavu Izmajil a jeho okolí.

Podle Kubrakova úder poškodil několik obilných terminálů, skladů a nákladovou infrastrukturu. „Jen během této noci se vývozní kapacita přístavu snížila o 15 procent, před tím to byl přístav Reni a tam bylo zničeno 35 000 tun obilí,“ napsal.

Rusko obvinil ze systematického cílení na obilná sila a sklady ve snaze zastavit vývoz zemědělských produktů. „Celkem bylo za měsíc útoků na přístavy zničeno 270 000 tun obilí,“ dodal.

Ukrajinské letectvo mezitím na platformě Telegram oznámilo, že obráncům se podařilo zničit 11 z až 20 bezpilotních letounů Šáhed vyslaných Ruskem, mezi nimi devět dronů nad Oděskou oblastí a dva nad Záporožskou. O zbylých strojích se nezmínilo.

Podobná prohlášení účastníků ruské války na Ukrajině obvykle nelze bezprostředně nezávisle ověřit. Moskva se zatím nevyjádřila.

Rusko útočí na ukrajinské přístavy na Dunaji od poloviny července, kdy odstoupilo od takzvaných černomořských obilných dohod. Ty Ukrajině bránící se ruské vojenské agresi umožňovaly navzdory bojům vyvážet přes Černé moře obilí a další zemědělské produkty.

Po pozastavení dohod zprostředkovaných Tureckem a OSN se přístavy na Dunaji staly pro Ukrajinu hlavní trasou pro vývoz obilí, které lodě převáží do rumunského černomořského přístavu Konstanca, napsal Reuters.

Drony útočily i v Moskvě

Podle ruského ministerstva obrany se na Moskvu pokoušely zaútočit tři drony. Starosta Sergej Sobjanin podle TASS uvedl, že se nikomu nic nestalo. Záchranáři informovali, že na rozestavěné výškové budově nazvané One Tower vznikly nevelké škody.

„Kyjev se pokusil zaútočit třemi bezpilotními letouny na objekty v Moskvě. Byly sestřeleny a zničeny, jeden narazil do rozestavěné budovy v Moskva-City,“ cituje TASS z prohlášení ministerstva obrany. Podle ruskojazyčného servisu BBC se Moskva-City stalo dějištěm takového incidentu v poslední době už počtvrté.

Telegramový kanál Baza zveřejnil video z moskevského předměstí Chimki, kde dopadly úlomky sestřeleného dronu a poškodily dům.

Moskevská letiště Šeremeťjevo, Domodědovo a Vnukovo přerušila provoz i v noci na úterý. Souviselo to zřejmě s výskytem dronů nad Moskevskou oblastí. Ministerstvo obrany informovalo, že protiletecká obrana zničila dva bezpilotní letouny nad tímto regionem a dva nad Brjanskou oblastí. Gubernátor Brjanské oblasti později během úterka tvrdil, že se do ní přes hranice pokusili proniknout „ukrajinští sabotéři“.

Ruská metropole se terčem útoků bezpilotních letounů v poslední době stává stále častěji. Rusko z nich obviňuje Ukrajinu, proti níž už téměř rok a půl vede válku. Kyjev se oficiálně k útokům na ruské území nehlásí, ačkoliv někteří činitelé někdy vyjadřují nad těmito údery spokojenost.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí podle agentury Reuters řekl, že Spojené státy nikoho k útokům uvnitř Ruska nepobízí ani k nim nedávají svolení. Je na Ukrajině, aby se rozhodla, jak se bude bránit před ruskou invazí, řekl mluvčí a dodal, že Rusko by mohlo válku kdykoliv ukončit, pokud by se z Ukrajiny stáhlo.

Autoři: ,

Podnájem bytu 3+1 (85 m2)
Podnájem bytu 3+1 (85 m2)

Družstevní, Sedlec-Prčice - Sedlec, okres Příbram
13 000 Kč/měsíc