Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruský soud rozpustil organizaci Memorial zkoumající zločiny stalinismu. Prý porušila zákon

Ruský nejvyšší soud rozhodl o rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial. (28. prosince 2021) foto: Reuters

Nevládní organizace Mezinárodní Memorial, která je známá odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v někdejším Sovětském svazu, bude rozpuštěna. V úterý o tom rozhodl ruský nejvyšší soud. Memorial se odvolá v Rusku i k Evropskému soudu pro lidská práva, uvedla právní zástupkyně Maria Ejsmontová. Žaloba podle ní byla politicky motivována.
  12:45aktualizováno  13:50

O rozsudku informoval zpravodajský server rádia Echo Moskvy. Podle agentury RIA Novosti soud rozhodnutí odůvodnil porušením ruského zákona o zahraničních agentech.

„Soud na základě žaloby prokuratury rozhodl o zrušení mezinárodní veřejné organizace Mezinárodní historická vzdělávací, charitativní a lidskoprávní společnost Memorial a jejích strukturálních organizací,“ citovalo Echo Moskvy ze soudního rozhodnutí.

Nezávislý zpravodajský server Mediazona zveřejnil na twitteru video, na němž je vidět dav lidí, kteří se sešli před soudní síní, kde v reakci na rozhodnutí soudu skandovali: „Hanba! Hanba!“ Podle informací agentury AP policie před soudní budovou zadržela několik lidí.

Mezinárodní Memorial dostal od úřadů nálepku „zahraničního agenta“ v roce 2016. Toto označení, které si od dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace.

Rusko kontroverzní zákon o „zahraničních agentech“ přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

„Mezinárodní Memorial vznikl jako organizace pro uchování paměti národa, ale nyní se téměř výhradně zaměřuje na zkreslování historické paměti, především pak na Velkou vlasteneckou válku,“ prohlásil při soudním slyšení zástupce ruské generální prokuratury Alexej Žafjarov. Podle něj organizace „vytváří falešný obraz SSSR jako teroristického státu“.

„My, potomci vítězů, jsme nyní nuceni přihlížet rehabilitaci zrádců a nacistických kolaborantů – nejspíš proto, že za to někdo platí. A to je skutečný důvod, proč Memorial tak ostře odmítá svůj status zahraničního agenta,“ dodal Žafjarov.

Nežádoucí skupina

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci. V roce 2018 mělo přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků.

Memorial a jeho příznivci tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná, a vedoucí představitelé organizace ještě před začátkem úterního soudního slyšení slíbili, že budou pokračovat ve své práci i v případě, že soud organizaci zruší. Tlak na skupinu vyvolal veřejné pobouření a na její podporu se tento měsíc vyslovilo mnoho významných osobností v Rusku i v zahraničí.

Ruské úřady v posledních měsících vyvíjejí nátlak na skupiny hájící práva, média a jednotlivé novináře, a desítky z nich označily za zahraniční agenty. Část z nich dostala nálepku „nežádoucí“ - což je označení, které v Rusku staví organizace mimo zákon - nebo se dočkaly obvinění z napojení na „nežádoucí“ skupiny. Několik skupin muselo ukončit činnost nebo se samy rozpustily, aby zabránily dalšímu stíhání.

Už tuto středu zřejmě moskevský městský soud rozhodne o druhé ze žalob prokuratury, tentokrát proti moskevskému Lidskoprávnímu středisku Memorial, sesterské organizaci Mezinárodního Memorialu. Také moskevské centrum podle názoru ruských prokurátorů ospravedlňuje terorismus, extremismus a závažně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech.

7. března 2019

Autoři: ,