Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rakouský prezident blahopřál vousaté zpěvačce. Rusko je znechuceno

Svět

  15:03aktualizováno  18:28
KODAŇ - Rakouský travesti zpěvák vystupující pod jménem Conchita Wurst přijímá gratulace ze všech stran. Po vítězství v písňové soutěži Eurovize umělkyni gratuloval i rakouský prezident Heinz Fischer. V Rusku vyvolalo vítězství "vousaté dámy" nepřátelské reakce některých politiků a dalších osobností.

Rakouský prezident Heinz Fischer s vousatou zpěvačkou Conchitou Wurst

"Gratuluji Conchitě Wurst k jejímu vítězství v soutěži Eurovision Song Contest! Není to jenom vítězství pro Rakousko, ale hlavně pro toleranci a rozmanitost. To, že Conchita vítězství věnuje všem, kteří věří v budoucnost v míru a svobodě, je dvojnásob cenné. Krásný den pro Rakousko, srdečně blahopřeji," okomentoval vítězství rakouský prezident Heinz Fischer.

V Evropě vás čeká fousatá dívka, komentuje ruský vicepremiér

"Výsledek Eurovize ukázal stoupencům evropské integrace, co je při vstupu do Evropy čeká, - fousatá dívka," uvedl podle AFP na Twitteru ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Známý nacionalista Vladimir Žirinovskij prohlásil, že je velmi rozhořčen. "To je konec Evropy. Zbláznila se. Již tam nemají ženy a muže, ale namísto toho tohle," řekl ve veřejnoprávní televizi na adresu rakouské vítězky.

ČTĚTE TAKÉ:

V zemi oblíbený ruský rapper, skladatel a herec Timati prohlásil, že vítězství Conchity je výsledkem "duševní nemoci současné společnosti". "Nechtěl bych jednou muset vysvětlovat svému dítěti, proč se dva muži líbají či proč se nějaká žena prochází s barvenými fousy, a že to má být normální," citovala AFP třicetiletého zpěváka.

Anketa

Jak vidíte vítězství Conchity Wurst vy?

Je to vítězství tolerace 795
Úpadek tradičních hodnot 4504
Prostě nejlépe zpíval(a) 1227

Diváci to viděli jinak

Výsledky hlasování v Rusku však ukazují, že tamní televizní diváci podobné kritické postoje zřejmě nesdílejí. Rakouská kandidátka u nich totiž skončila na třetí pozici za prvním Běloruskem a druhým Ázerbájdžánem. Komentáře si také všímají, že Ukrajinu, přes napětí mezi jejich zeměmi, dali Rusové na čtvrtou pozici.

Zahraniční média hodnotila vítězství nejen jako výhru výjimečného talentu, ale i jako vítězství lásky a tolerance.

Server CNN citoval Conchitina manažera Reného Benta: "Conchita vždycky říká 'miřte k Měsíci a dosáhnete hvězd' - jenže my jsme teď na Měsíci rovnou přistáli. Změňme náš způsob myšlení a uvědomme si - Conchita je jen žena s plnovousem." Deník The Independent dokonce zpěvačku označil za "oslavovanou královnu Evropy, vzdorující homofobii". Podobné nadšení lze vyčíst i ze stránek dalších světových médií.

Autoři: ,