10. května 2014 17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko-ukrajinský konflikt se přenesl do soutěže Eurovize. Hlasujte pro nás, vyzývá Kličko Evropu

Populární předák ukrajinské opozice Vitalij Kličko na protiruské demonstraci v Dublinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Populární předák ukrajinské opozice Vitalij Kličko na protiruské demonstraci v Dublinu. | foto: ČTK

BERLÍN Bývalý mistr světa v boxu Vitalij Kličko, který je šéfem proevropské ukrajinské strany UDAR, vyzval Evropany, aby v dnešním kodaňském finále písňové soutěže Eurovize dali hlas jeho krajance. Mezi jejími soupeři jsou totiž i ruské zpěvačky.

"Hudba, stejně jako sport, má moc sjednocovat lidi. V historické situaci, v jaké se nyní nachází Ukrajina, by bylo skvělým signálem, kdyby evropské obecenstvo podpořilo právě ukrajinskou kandidátku," prohlásil Kličko v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý list Bild.

Známý světový šampion ukončil loni kariéru sportovce a dal se na dráhu politika, aby podpořil evropské směřování své země. Nyní se chystá bojovat o post starosty Kyjeva. Volby do tohoto úřadu se budou konat 25. května souběžně s prezidentskými volbami.

Poláci dají hlas Ukrajince

"Stane se Velká cena (Eurovize) velkým hlasováním proti Putinovi?" uvádí velký titulek Bildu rozhovor s Kličkem. Podle expertů nynější ukrajinská krize určitě nenechá chladnou značnou část publika sledujícího tuto písňovou soutěž.

Ukrajinská zpěvačka Marija Jaremčuková může například spolehlivě počítat s hlasy z Polska. Na druhé straně ruské reprezentantky, dvojčata Anastasija a Marija Tolmačevovy, zřejmě najdou podporu u diváků z Arménie, bývalé sovětské republiky, která je blízká Rusku.

Eurovize

  • Soutěž se koná každoročně již od roku 1956. Podmínkou účasti je členství v Evropské vysílací unii (EBU). Každou členskou zemi může reprezentovat interpret s jednou soutěžní písní. Česká republika se v posledních letech soutěže neúčastní.
  • Vítězství v soutěži Eurovize přineslo v roce 1974 mezinárodní úspěch legendární švédské skupině ABBA. V roce 1988 se vítězkou stala Céline Dionová, která tehdy zpívala za Švýcarsko.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz