Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Vůz ruského patriarchy Kirilla měl v Moskvě nehodu, církev to popírá

Svět

  11:24
V centru Moskvy v pondělí brzo ráno havaroval vůz, který podle médií patří ruskému patriarchovi Kirillovi. Jeho aurus narazil do projíždějícího volva. Není jasné, zda byl duchovní právě ve voze. Ruská ortodoxní církev už informace popřela. Patriarcha je předním zastáncem války na Ukrajině a v Česku je zařazen na vnitrostátní sankční seznam.

Incident z pondělního rána se začal nejprve šířit na Telegramu a dalších sítích. Podle ruských a ukrajinských médií se nehoda stala v centru Moskvy na křižovatce ulic Prospekt Mira a Botaničeského. Vůz ruské značky Aurus, který údajně patří patriarchovi, narazil do projíždějícího volva.

Některé zprávy uvádějí, že se nehoda obešla bez zraněných, další hovoří o jednom zraněném, který odmítl hospitalizaci. Ruská ortodoxní církev následně informace dementovala. „Tyto zprávy nejsou pravdivé. Aurus s patriarchou Kirillem nyní míří do katedrály Krista Spasitele,“ cituje agentura Interfax neupřesněného zástupce církve.

Putinův pojízdný bunkr má motor z Prahy, Bidenovu Bestii předjede i trabant

Patriarcha Kirill je předním představitelem režimu ruského diktátora Vladimira Putina. Tomu také posvětil jeho takzvanou třídenní speciální vojenskou operaci, jak válce na Ukrajině – trvající už rok a čtvrt – mluví v Rusku.

Kvůli podpoře ruské agrese byl také duchovní jako vůbec první zařazen na český vnitrostátní sankční seznam. Pro patriarchu to například znamená zákaz vstupu do Česka či zmrazení případného majetku v zemi a provádění finančních operací. Kirill, vlastním jménem Vladimir Michajlovič Gunďajev, je i na sankčních seznamech Velké Británie, Kanady, Litvy či Ukrajiny.

Autor: