Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko poslalo do Sýrie protiraketový systém, tvrdí americká televize

Svět

  16:44
DAMAŠEK/MOSKVA - Rusko poslalo do Sýrie protiraketový systém, jeho komponenty ale zatím nebyly smontovány. S odvoláním na tři americké představitele o tom informovala televize Fox News.

Pro Sýrii bylo 9. září vyjednáno příměří, ale od 19. září se znovu bojuje. foto: Reuters

Ruské agentury v úterý oznámily, že v pondělí povstalci ostřelovali ruské velvyslanectví v Damašku z minometů. Nikdo při tom nebyl zraněn.

Podle zdrojů Fox News není jasné, proč Rusko posílá protiraketový systém do Sýrie. Podle všeho má v budoucnu odrazit případný americký útok řízenými střelami.

Dodávku zbrojního materiálu sledovaly americké tajné služby

Komponenty systému SA-23, použitelného jak proti raketám, tak proti letadlům, dorazily na ruskou námořní základnu Tartús v Sýrii o víkendu, ale zatím nebyly smontovány. Podle amerických zdrojů je to poprvé, kdy Rusko tyto zbraně umísťuje mimo své území. Pohyb zbrojní dodávky na území Ruska sledovaly podle Fox News americké tajné služby.

Rusko posílá zpět do Sýrie bombardéry, OSN se bojí kolapsu americko-ruské spolupráce

K otázce důvodu rozmístění těchto zbraní jeden ze zdrojů televizi ironicky řekl, že radikální skupiny An-Nusra a Islámský stát (IS) nemají letecké síly ani řízené střely. Naznačil tak, že se Rusko připravuje na obranu proti potenciálnímu americkému útoku, soudí Fox News.

Televize připomenula, že po loňském sestřelení ruského letadla na hranici s Tureckem Rusové umístili v Sýrii systém protivzdušné obrany S-400 a že se americká armáda od té doby vyhýbá letům nad územím v dosahu radarů tohoto systému.

Povstalci prý ostřelovali ruské velvyslanectví

Ruské ministerstvo zahraničí v úterý informovalo o pondělním minometném útoku na ruské velvyslanectví v Damašku. Jedna ze střel údajně dopadla v blízkosti rezidence, nikdo z ambasády ale nebyl zraněn.

„Útok na ruské velvyslanectví považujeme za důsledek činů těch, kteří - tak jako Spojené státy a někteří jejich spojenci - přispívají k pokračování krvavého konfliktu koketováním s ozbrojenci a extremisty všeho druhu,“ uvádí se v prohlášení ministerstva.

Moskva neplní dohodu

Ruská a syrská armáda znovu bombardovala Aleppo. Bomby měly zasáhnout nemocnici

Spojené státy v pondělí vypověděly dvoustranná jednání s Ruskem o syrském příměří, protože Moskva podle nich neplní dohodu uzavřenou 9. září. Rusko se připojilo k náletům syrské armády na Aleppo, ačkoli minulá dohoda počítala s tím, že letecké útoky budu zastaveny.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat