Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Moskva pošle Asadovi rakety, chce Západ odstrašit od intervence

Evropa

  12:46aktualizováno  14:04
DAMAŠEK - Rusko pošle do Sýrie protiletecké rakety, aby odradilo ostatní státy od vojenské intervence. Moskva tak reaguje na noční rozhodnutí Evropské unie o zrušení zbrojního embarga proti Sýrii. Informuje o tom britský server BBC.

Protiletadlový systém S-300 PMU2 foto: Wikipedia

Rusko chce protiletadlový raketový systém S-300 dodat na základě kontraktu dohodnutého už v minulosti. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov rakety hájil jako obranný systém, který údajně poslouží jako odstrašující prostředek před zahraniční intervencí do Sýrie.

Reagoval na noční rozhodnutí Evropské unie o zbrojním embargu proti Sýrii. Unijní ministři se nedohodli na jeho prodloužení, takže o víkendu přestane platit. Teoreticky to umožňuje spojeneckým zemím v Evropě začít vyzbrojovat syrskou opozici.

Embargo vyprší v pátek
V pátek vyprší platnost unijního zbrojního embarga, které zakazuje dodávky zbraní syrské opozici. Ta doufá, že krok přinese konkrétní výsledek v podobě zbraní.

Izrael hrozí reakcí

Izrael bude reagovat, jestliže Rusko přistoupí ke slibované dodávce.  Nedávno seod ní snažil odradit ruského prezidenta Vladimira Putina osobně izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Systém zatím nebyl dodán a doufám, že nebude. Ale jestliže nešťastnou náhodou (rakety) do Sýrie dorazí, budeme vědět, co dělat," řekl izraelský ministr obrany Moše Jaalon.

Jeden z velitelů opoziční Syrské svobodné armády Kásim Saadaddín řekl, že toto rozhodnutí mělo přijít dříve. "Doufáme, že to bude účinné a že nepůjde jen o slova," prohlásil. Mluvčí opoziční koalice Luaj Safí řekl, že pro opozici toto rozhodnutí přichází pozdě a nemusí být dostačující.

Ministři zahraničí EU se sice v Bruselu nedokázali dohodnout na prodloužení embarga, bezprostřední vyzbrojování opozice ale státy nechystají. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Českému rozhlasu řekl, že výsledek náročného jednání znamená vítězství Británie a Francie, o vývozu zbraní tak budou členské státy rozhodovat samy.

Ostatní sankce platí dál
EU zavedla zbrojní embargo v květnu 2011. Vztahovalo se na opozici i na vládu. Letos v únoru se unie dohodla na zmírnění, které umožňuje vybavovat opozici nebojovými vojenskými prostředky. Součástí sankcí je zákaz přistávání jakýchkoli syrských nákladních letadel na letištích EU. Další sankce EU vůči Sýrii zůstanou i po pátku v platnosti. Úpravu embarga prosazovaly hlavně Británie a Francie, proti jeho změně je v EU mnoho zemí.

.

Autor: