Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvMoskva odůvodnila invazi na Ukrajinu bojem proti údajným ukrajinským „nacistům“. V průběhu války svou rétoriku ještě vyostřila a svá vojenská selhání odůvodňovala tím, že válčí s celým Západem. Opakovaně obviňuje NATO, že využívá Ukrajinu, aby zničilo Rusko.
Prigožin v třiadvacet minut trvajícím čtvrtečním interview tyto hlavní pilíře kremelské propagandy zpochybnil. Zdůraznil, že Rusko bojuje „výlučně s Ukrajinci“ ozbrojenými vybavením od NATO, včetně „rusofobních“ žoldáků, kteří Ukrajinu dobrovolně podporují. Nikoliv ale se samotným NATO.
Šéf Wagnerovců je přesvědčen, že ruští činitelé museli vědět, že NATO poskytne Ukrajině vojenskou pomoc. „Je směšné si myslet, že když se Rusko rozhodlo provést tuto speciální vojenskou operaci, nepočítalo s pomocí NATO Ukrajině,“ prohlásil.
Takzvaný Putinův šéfkuchař si není jistý schopností Ruska docílit „denacifikace“ Ukrajiny, protože neví o žádných nacistech na Ukrajině. Pochybuje též o tom, zda Rusko může skutečně dosáhnout „demilitarizace“ Ukrajiny, což je druhá hlavní podmínka, kterou si Moskva na počátku invaze vytyčila jako svůj ústřední cíl. Podle Prigožina by totiž demilitarizace znamenala zničení celé ukrajinské armády. A to podle něj není i přes pokračující úsilí Rusů vůbec jisté.
Vlivný šéf žoldnéřské skupiny radí, aby se Rusko vyhnulo zdlouhavé, vyčerpávající válce tím, že jasněji určí, kde chce vytyčit své hranice. Varuje též před tím, aby ruská média i armáda podceňovaly Ukrajince.
„Prigožin fakticky odmítl předválečná a poválečná tvrzení Kremlu, že se Rusko potřebuje bránit proti hrozbě NATO na Ukrajině, a zpochybnil nutnost a pravděpodobnost maximalistických cílů deklarovaných ruským prezidentem Vladimirem Putinem pro tuto invazi,“ hodnotí Prigožinova vyjádření americký Institut pro studium války (ISW).
Změna postoje k ministerstvu obrany
Zatímco v posledních měsících Prigožin dštil na ruské ministerstvo obrany jen síru a obviňoval jej z zrady vlasti a nekompetentnosti, nyní se o něm překvapivě vyjádřil pochvalně. Ocenil, že ruské síly spadající pod ministerstvo bojují v Bilohorivce v Luhanské oblasti po boku čečenských jednotek. Podpořil též snahy ministerstva o nábor nových vojáků, zatímco dříve se snažil zlákat rekruty jen k Wagnerovcům.
Podle ISW změna Prigožinova postoje pravděpodobně souvisí s jeho snahou získat pro své lidi u Bachmutu munici a další vojenskou podporu, které se mu zoufale nedostává. Dříve tvrdil, že ruské vojenské vedení wagnerovce cíleně připravuje o dodávky munice, aby je zničilo. Podle ruských médií nejvyšší vojenské představitele ambiciózní podnikatel rozčiluje svými bombastickými prohlášeními a vykreslováním žoldnéřů jako jediné schopné ruské vojenské síly na Ukrajině.
ISW se též domnívá, že právě úsilí o získání munice stojí i za jeho prohlášeními o mamutích počtech shromážděných ukrajinských sil. Prigožin tvrdí, že Ukrajina podél celé východní linie soustředí 200 tisíc vojáků. U Bachmutu podle něj Ukrajinci shromáždili 80 tisíc vojáků k rozhodujícímu protiúderu. Kyjev je prý může vhrnout směrem k Belgorodu. Jiná možná linie, kterou se Ukrajinci mohou vydat, je Svatovo–Kreminna.
Agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje blízkých Kremlu a ruským zpravodajským službám uvedla, že Prigožin se podle všeho chystá stáhnout se zbytkem svých zdecimovaných sil z Ukrajiny a přesunout svou pozornost zpět do Afriky, kde žoldnéři před válkou převážně působili.
Svou roli údajně hraje to, že armádním velitelům se podařilo zpochybnit vojenskou zdatnost Wagnerovy skupiny u ruského prezidenta Vladimira Putina. Poukázali, že i po několika měsících usilovného a velmi krvavého boje se značnými lidskými ztrátami nemá Prigožin stále Bachmut, napsal Bloomberg.