Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pohřbil nás, liliput. Uniklý rozhovor odhaluje nadávky ruské elity na Putina

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem a bývalým poslancem ruské Dumy Farkhadem Achmedovem stěžují na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vnitřní kruh.(26. března 2023) foto: Profimedia.cz

Vlivný moskevský hudební producent Josif Prigožin si v uniklém rozhovoru spolu s ruským miliardářem a bývalým poslancem ruské Dumy Farchadem Achmedovem stěžují na ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vnitřní kruh. Viní je, že korupcí, neschopností a chaotickou válkou na Ukrajině „po*ebali“ Rusko. Prigožin později odmítl, že věci na nahrávce vyslovil.
  12:06

„Není pochyb o faktu, že podělali zemi,“ říkáve videu Prigožin, jmenovec šéfa žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Putinův vnitřní kruh popisuje jako „největší zku*vence“, kteří se chovají, jako kdyby byli „za*raní králové, za*raní bohové“.

„Spojili se. Igor Sečin, Sergej Lavrov a Viktor Zolotov. Viní Sergeje Šojgua za všechno. Nazývají ho s*áčem, za jeho zády samozřejmě,“ dodává Prigožin a postupně zmiňuje Putinova de facto zástupce, ministra zahraničí, velitele Národní gardy a ministra obrany.

Oba muži se shodují, že ruský prezident a jeho vnitřní kruh Rusko zničili. „Po*ebali nás, naše děti, jejich budoucnost, jejich osud,“ prohlásil Achmedov. „Jsou to zločinci,“ souhlasil Prigožin.

Achmedov svému příteli na nahrávce radí, ať se s moskevskými špičkami co nejméně zaplétá, protože „z toho nic dobrého nevzejde“. Podle něj se už navzájem požírají a vědí, že celá loď se potápí, ale hodlají s sebou stáhnout i další.

Oba muži hodnotí stav Ruska a srovnávají jeho rozvoj s pokrokem Dubaje za stejný časový úsek. „Co jsme ku*va postavili, co jsme ku*va udělali. Medveděv říká, že máme palivové dříví, uhlí. Nepotřebujeme to, máme plyn, zatraceně,“ zkritizoval miliardář bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrije Medveděva. „V Tuvě 90 procent lidí topí uhlím a palivovým dřívím… Jsou jako ze špatného světa.“

Satan Putin

Samotného ruského prezidenta označují jako „Satana“, který se nestará o elitu. „Média z něj vytvořila hrdinu. A v takové situaci se ukázal být tím, kým je,“ prohlásil Achmedov. Putina i Medveděva nazývá „zakomplexovanými, nedorostlými liliputány“, které „všichni nenávidí“.

Prigožin i Achmedov kritizují Kreml za chaotické vedení. Putinův kruh podle nich rozkradl celou zemi, což se projevuje i v neúspěšném ruském vedení války. „Všichni jsou tam prohnilí. Každý má za*rané jachty, každý má za*rané miliardy. Děti jsou za*raní oligarchové,“ stěžoval si Achmedov.

Vnitřní boje a vzájemné obviňování podle hudebního producenta podporuje samotný Putin. „Postavil je proti sobě na šachovnici. Jen aby se zachránil, sakra,“ myslí si.

Jeho společník se obává, kam až toto napětí povede. „Na jedné straně Kadyrovci (bojovníci čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova), Prigožinovci (označení pro Wagnerovu skupinu vedenou Jevgenijem Prigožinem), na druhé gardisté. Bude to Machnovščyna (anarchistická republika vzniklá během ruské občanské války na Ukrajině, pozn. red.). Budou mávat dýkami, kladivy,“ děsí se Achmedov.

Podle Prigožina už Rusko na Ukrajině prohrálo s Kvartalem 95 (produkční společnost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského). „Nemáme žádné za*rané možnosti. I kdyby se na všechno vy*ral a zmáčkl tlačítko, celý národ nemá žádnou za*ranou budoucnost v tomhle scénáři. Tak to je. Všechny nás o*ebal do pusy,“ vyjádřil skepsi ohledně možnosti ruského vítězství. „V zásadě pohřbil ruský národ.“

Prigožin má strach

Po zveřejnění nahrávky rozhovoru Prigožin nejprve tvrdil, že jde o falešnou nahrávku a někdo jeho hlas i celou konverzaci vytvořil pomocí moderních technologií. Později připustil, že s Achmedovem v lednu hovořil, ale stále trval na tom, že řečené věci nikdy nevyslovil a někdo mu jej vložil do úst prostřednictvím počítačové manipulace s jeho hlasem.

V rozhovoru s ruským portálem Fontanka Prigožin označuje nahrávku za provokaci určenou k vyvolání rozkolu mezi ruskou obchodnickou a politickou elitou. Zdůrazňuje, že stojí za Putinem, jehož by nikdy dehonestoval.

„Samozřejmě že se obávám,“ odpověděl na otázku, zda se obává následků. „Samozřejmě že mi je to velmi nepříjemné.“

Jeho slavnější jmenovec, šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin, se domnívá, že nahrávku zveřejnil někdo, kdo si hudebního producenta spletl s ním. „Je možné, že lidé, kteří provedli tuto speciální operaci a zveřejnili tuto konverzaci, si mohli myslet, že to jsem já, kdo mluví,“ uvedl.

Ruský investigativní portál Važnyje istorii cituje příslušníka ruské tajné služby FSB, podle něhož je nahrávka pravá a Prigožin se pokouší zpochybňováním její autenticity zachránit tvář. „Audio rozhovoru mezi Prigožinem a Achmedovem je pravé a Federální bezpečnostní služba nedávno uspořádala schůzku a instruovala důstojníky, aby přijali vhodná opatření,“ uvedl.

Autor: