Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bělorusko posílí svou armádu. Od Ruska získá raketové systémy Iskander

Svět

  19:20
Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Po schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v ruské televizi řekl prezident Vladimir Putin. Země je dostane v nejbližších měsících.

Rusko systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu. Iskander-M je mobilní raketový systém s dosahem až 500 kilometrů.

Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice. Putin řekl, že Bělorusko systémy dostane v nejbližších měsících.

Na schůzce, která se konala v Petrohradě, Lukašenko uvedl, že je Bělorusko znepokojeno „agresivními a odpudivými“ politikami svých sousedů. Myslel jimi především Polsko a Litvu.

Iskander-M je komplet odpalující taktické balistické rakety země-země krátkého doletu. Hlavní předností střel Iskander-M je vysoká šance prorazit tu nejpokročilejší protivzdušnou obranu (PVO) nepřítele a ničit klíčové vojenské a civilní objekty – velitelská stanoviště, komunikační uzly, radarová stanoviště, letiště, elektrárny či klíčové mosty.

„Minsk musí být připraven na cokoli, dokonce i na použití seriózní
zbraně na obranu naší vlasti od Brestu po Vladivostok,“ řekl Lukašenko. Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

„V běloruské armádě slouží mnoho letounů Su-25. Mohly by být vhodným způsobem modernizovány,“ řekl Putin. „Tato modernizace by měla být provedena v leteckých závodech v Rusku a v souladu s tím by měl být zahájen výcvik personálu. Dohodneme se, jak toho dosáhnout,“ dodal.

Podle agentury AFP tato vyjádření patrně ještě více zhorší vztah obou zemí se Západem. Od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu Putin už několikrát zmínil téma ruských jaderných zbraní, což západní země považují za hrozbu, která je má odradit od podpory Kyjeva. Bělorusko, které sousedí s Ukrajinou a několika zeměmi NATO, v květnu oznámilo, že zakoupilo systémy Iskander schopné nést jaderné hlavice.

Povídali si i o trhu s hnojivy

Na sobotní schůzce Putin a Lukašenko jednali také o situaci na trhu s hnojivy. Rusko a Bělorusko patří mezi přední světové producenty, tvrdí ale, že sankce, které na ně v souvislosti s Ukrajinou uvalily západní země, ovlivnily jejich vývozní kapacitu. Ve světě už dříve začaly narůstat obavy, že kvůli blokádě ukrajinských přístavů nebude v některých zemích dostatek základních potravin.

Putin řekl, že se s Lukašenkem dohodli udělat maximum, aby uspokojili potřeby odběratelů v Rusku a Bělorusku. Moskva je podle něj v této otázce v úzkém kontaktu s agenturami OSN, mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby ale podle agentury Reuters řekl, že si není vědom žádných bilaterálních jednání na toto téma.

Zpravodajská agentura NEXTA na svém Twitteru uvedla, že Rusko v noci na sobotu poprvé z Běloruska vypálilo na území Ukrajiny řízené střely. Ukrajinci navíc v sobotu ztratili kontrolu nad Severodoněckem.

Poté, co se jednotky z obléhaného města téměř stáhly jej obsadily ruské a proruské síly. Řekl to starosta Oleksandr Strjuk, podle kterého už město nelze opustit skrze území, které by Ukrajina ještě ovládala. Ukrajinci se stahují na výše položené území kolem Lysyčansku, které je snadnější bránit.

„Město nyní zcela okupuje Rusko. Snaží se tam teď nastolit svou vlastní správu, pokud vím, jmenovali už i nějaké vedení,“ řekl Strjuk v ukrajinské televizi. Předtím starosta potvrdil, že ukrajinští obránci se téměř kompletně stáhli.

Kyjev se nyní snaží o přeskupení jednotek, které se přesouvají do výše položených míst v Lysyčansku a okolí, řekl v rozhovoru s agenturou Reuters náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něj už nebylo možné v kompletně zničeném Severodoněcku udržet frontovou linii, protože obránci se už neměli kde ukrýt před útoky.

Autoři: ,