Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putinovy tančící nohy při setkání se Sim znovu rozvířily dohady o nemoci

Svět

  15:04
Setkání Vladimira Putina s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě opětovně vyvolalo dohady o zdravotním stavu šéfa Kremlu. Putin neklidně hýbal nohama či se křečovitě držel opěradla židle. Zdravotní stav ruského prezidenta je od počátku invaze na Ukrajinu pod drobnohledem, spekuluje se o smrtelné nemoci.

Ze záběrů zachycujících Putinovo setkání s čínským prezidentem se podle portálu listu Gazeta Wyborcza zdá, že ruský vládce má problémy s pravou rukou. Nejprve ji při pozdravu drží velmi vysoko. Poté, co se posadí na židli, pak rukou celou dobu pevně drží opěradlo. Podobně to má i s pohyblivější levou rukou.

Finský profesor chirurgie ruky Martti Vastamaki už dříve u jiné nahrávky Putinovy strnulé horní končetiny uváděl, že šéf Kremlu možná trpí takzvaným syndromem zmrzlého ramene, jenž se projevuje silnými bolestmi ramenního kloubu a paže.

Putin proslul tím, že pravou ruku při jakýchkoliv pochůzkách drží vždy těsně u sebe. Takový styl chůze se přičítá výcviku sovětské tajné služby KGB, jíž byl členem.

Při sezení též Putinovy nohy „tančily“. Prudké pohyby jeho nohou a chodidel už dříve zaujaly sociální sítě. Podobně ohýbal kotníky při nedávném setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem i při jiných příležitostech.

Jeho zdánlivě nekontrolovatelné záškuby vyvolávají otázky, zda netrpí takzvaným syndromem neklidných nohou, jenž způsobuje často nespavost, či jinými, ještě vážnějšími onemocněnými.

Pochybnosti o Putinově zdraví

Fyzické i duševní zdraví sedmdesátiletého ruského prezidenta je od zahájení invaze na Ukrajinu pod drobnohledem. V médiích se objevila řada spekulací, z nichž některé tvrdí, že je Putin vážně nemocen a léčí se s rakovinou štítné žlázy, leukémií či Parkinsonovou chorobou. Kreml podobné fámy označuje za „výmysly a lži“.

Nejhlasitěji o Putinově údajné nemoci hovoří šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Podle něho je Putin smrtelně nemocný a pravděpodobně brzy zemře.

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby CIA William Burns v červnu nicméně prohlásil, že šéf Kremlu je zdravý až příliš. Podle stanice CNN obrovský zájem o zdravotní stav ruského prezidenta říká mnohem více o Západu než o Putinově kondici. Reflektuje jakési zbožné přání, že s Putinovým odchodem dojde k radikálnímu zlepšení války na Ukrajině.

Budanov též tvrdí, že Putin má k dispozici až tři dvojníky. Teorii o dvojnících oživila údajná návštěva Putina v Ruskem okupovaném ukrajinském městě Mariupolu. Přílet ruského prezidenta úzkostlivě dbajícího na svou bezpečnost se nejen ukrajinským komentátorům zdál jako pečlivě zinscenovaná PR akce.

Mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov zpochybnil návštěvu prezidenta Kremlu právě poukazem na jeho typické záškuby, jimiž „Putin z Mariupolu“ zřejmě netrpěl. „Obvykle vidíme, že schůzky Vladimira Putina probíhají u dlouhého stolu v obrovské vzdálenosti od živých lidí. Má třesoucí se ruku a mnoho dalších charakteristických rysů,“ prohlásil Justov. „Mezi těmito charakteristickými rysy nejsou žádné večerní procházky v Mariupolu nebo komunikace s civilisty na dvorcích.“

Autor: