Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Veselé „anti-ruské“ Vánoce, přejí v klipu Rusové. Západ podle nich bude do roka jíst myši

Svět

  20:15
Nová reklama ruské propagandistické televize RT se vysmívá evropským Vánocům. Podle ní Evropanům chybí ruské energie a v zimě a bez tepla jim světélka na vánočním stromečku musí napájet křeček. Mnozí Rusové si ale stěžují, že sami jsou bez plynu. Podle nich by se vláda spíše měla věnovat jejich trápení.

Rok 2021. Šťastná rodina ozářená vánočními světýlky radostně slaví Štědrý den. O rok později se zmučeně choulí v dekách za chmurného svitu svíček.

Aspoň takhle vykresluje ve své reklamě vánoční atmosféru v Evropě postižené strmým růstem energií propagandistická televize RT. Podle ní je na Západě, jenž se snaží se zbavit závislosti na ruském plynu, situace tak zoufalá, že roztomilý křeček, kterého minulý rok dostala holčička z reklamy jako vánoční dárek, musí běháním v otáčecím kole napájet vánoční stromeček.

A i přes svou užitečnost skončí nakonec křeček na vánočním talíři. „Veselé antiruské Vánoce,“ přeje stanice s výzvou, aby si ji zájemci naladili přes zabezpečenou soukromou síť.

Rusko se opakovaně vysmívá Evropě za ekonomické náklady, které nese zvýšená spotřeba plynu. Do Západu si v této souvislosti rýpl i samotný ruský prezident Vladimir Putin.

Ruská propaganda v protikladu k zoufalé Evropě líčí Rusko jako energiím zemi zaslíbenou. V jednom videu si například mrznoucí britská žena na seznamce najde ruského přítele a při příjezdu do Ruska se podivuje, jaké je v Rusku teplo, že tam mohou ženy chodit jen ve spodním prádle.

Chybějící plyn v plynové mocnosti

U některých běžných Rusů ale sarkastická videa vzhledem k jejich vlastním obtížným životním podmínkám příliš úsměvů nevyvolávají. „V televizi říkají, že Evropa mrzne, ale nikdo se nezmiňuje o tom, že v Omsku 40 tisíc domů nedostává plyn,“ uvedl nedávný instagramový příspěvek neziskové organizace Omsk Ogo, zaměřené na pomoc lidem v nouzi.

Organizace uvádí, že tisíce domů ve městě stále používají k vytápění uhlí nebo palivové dříví. „Zbytek domů musí pravidelně vypínat topení, protože infrastruktura pro inženýrské sítě je zcela opotřebovaná,“ dodává skupina.

Podle, zakladatele organizace Danjila Čebykina i když je Rusko považována za jednoho z hlavních hráčů na ropném a plynovém poli, mnoho obyvatel žije bez základního přístupu k teplu. Podotýká, že všechny peníze na energetickou infrastrukturu jdou v podstatě do Moskvy, čímž se ještě zvyšuje markantní rozdíl životní úrovně mezi hlavním městem a zbytkem země, zvláště pak venkovem, uvádí list The Washington Post.

Zanedbaná infrastruktura

I pokud do ruských vesnic a měst proudí plyn a elektřina, nemají vyhráno. Ruskou dlouhodobě čelí řadě problémů s plynovody, kanalizacemi a elektrickou distribuční sítí danou jejich zaostalostí, chybějící údržbou, špatným využíváním. Ruské úřady a odpovědné orgány čelí podezřením z lenosti, liknavosti a zkorumpovanosti, kvůli čemuž nejsou důležité, základní struktury pro běžný život v takovém stavu, v jakém by měly být.

Časté jsou proto případy požárů ve skladištích či obchodních domech. V listopadu ve Volgogradu praskla kanalizace, splašky zaplavily parky i silnice. Obyvatelé byli několik dní bez vody, mimo jiné i proto, že úřady neměly potřebnou dokumentaci. Gubernátor Volgogradské oblasti Andrej Bočarov připustil, že kanalizace byla zastaralá, a nesplňovala současné požadavky.

„Toto je nejhorší rok v historii. Město nikdy nemělo tolik problémů,“ řekl místní právník Ilja Kravčenko, který shromáždil stížnosti více jak tisíce obětí incidentu.

Podle analytiků situace se bude ještě zhoršovat. Mezinárodní sankce uvalené na Rusko kvůli invazi na Ukrajinu oslabují možnosti ruských úřadů infrastrukturu napravit.Ruský senátor Andrej Ševčenko loni odhal, že náklady na potřebné opravy inženýrských sítí přesahují 4 biliony rublů.

Kromě slábnoucího rozpočtu, z kterého navíc velká část jde na válečné operace, je další významnou překážkou nedostatek náhradních dílů, které z většiny Rusko nakupuje ze západu. „Bez těch součástek, celý systém, který se teď jeví víceméně spolehlivým a efektním, může se velmi rychle rozpadnout,“ myslí si politický vědec Nikolaj Petrov z britského think tanku Chatham House. „Ruský pohár trpělivosti je plný a každá kapka může vést k protestům a nepokojům,“ dodává.

Podle Čebykina roste počet lidí, kteří se táží, proč se tolik prostředků věnuje na boje v sousedním státě namísto zlepšení situace domácího obyvatelstva. „Když se vynakládá obrovské množství peněz na bombardování infrastruktury Ukrajiny a za tyto peníze je možné plynofikovat veškeré bydlení ve městě, nespokojenost samozřejmě roste.“

Autor: