Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko rozdává půdu. Na Sibiř ale skoro nikdo nechce ani zadarmo

Svět

  16:00
MOSKVA/PRAHA - Stačí mít ruský pas a hektar Sibiře je doma. Od 1 .února tohoto roku totiž začala ruská vláda rozdávat zdarma zájemcům půdu tam, kam se dobrovolně nikdo moc nehrne – na východní Sibiři. A to každému přesně po hektaru.

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu Vladimira Putina (ilustrační snímek). foto: Reuters

Podmínky jsou celkem prosté – na darované půdě je možné si postavit dům, vybudovat farmu nebo podnik. Podle oficiálního serveru Nadalnyjvostok.ru asi 40 tisíc lidí nyní čeká, až jim úřady nějaký pěkný pozemek přidělí.

Dědici Robina Hooda, nebo vrazi? Rusko osvobodilo lidové mstitele ze Sibiře

Projekt byl spuštěn už před rokem, ale hlásit se dosud mohli pouze obyvatelé ruských oblastí na Dálném východě. Tedy ti, kdo zde už žijí, chtějí však začít pracovat „na svém“ nebo své hospodářství rozšířit. Takových se našly čtyři tisíce a půda jim byla přidělena. Čekal se ale mnohonásobně větší zájem. V současnosti je tedy na vládních stránkách zaregistrováno 44 224 osob včetně těch, jež už hektar dostaly.

Teď se Sibiř otevírá všem, ať už žijí kdekoliv. Ruští novináři ovšem zatím hodnotí projekt jako nepříliš úspěšný. Na vině je malý zájem, byrokratické překážky a zdlouhavé vyřizování žádostí.

V posledních dnech sice žadatelů ze všech koutů Ruska i světa přibývá, část ale nesplňuje podmínky – třeba chtějí s půdou dále obchodovat nebo ji pronajímat.

Podle profesora Ivana Starikova z Institutu ekonomiky Ruské akademie věd nezájem obyvatel vyjadřuje jejich nedůvěru k úřadům a celkovou apatii. „Důvěra lidí k politikům je kategorie osudová, důležitější než dynamika vývoje valutového kurzu,“ komentoval nezájem o dárek v podobě sibiřského hektaru. Pozemků je obrovské množství a čtyři tisíce rozdaných je podle profesora zoufale málo.

Ředitel Centra výzkumu ekonomické politiky Oleg Buklemišev z ekonomické fakulty Moskevské státní univerzity vidí příčiny „dramatického nezájmu“ i v pokřiveném vztahu současných Rusů k půdě a hospodaření na ní. „Odhodlávají se jen jedinci,“ prohlásil.

Otázka národní bezpečnosti

Úřady mají zájem především na tom, aby se na východ, kde lidí rychle ubývá, stěhovali obyvatelé evropské části Ruska, kde je obyvatel dostatek. Jenže právě odtud, z klimaticky vlídného prostředí, se chce na nehostinnou Sibiř málokomu. Největší odhodlání zatím projevují velmi mladí lidé ve věku 18 až 25 let, kteří věří, že sibiřský hektar jim pomůže nastartovat vlastní byznys nebo založit rodinu. Podle expertů ale tato kategorie nemá dostatek zkušeností a často ani potřebnou výdrž překonat všechny těžkosti, které hospodaření na ruském východě přináší.

Na rozdíl od činorodých a vytrvalých Číňanů, kteří v posledních letech na Sibiř masově přicházejí, se mladí Rusové nechávají zlákat hlavně vidinou, že něco dostanou zadarmo. Tvrdá práce, kterou bude vybudování farmy nebo podniku vyžadovat, je ovšem může zaskočit, tvrdí Oleg Buklemišev. Odborníci upozorňují i na to, že jediný hektar je pro řadu podnikatelských aktivit naprosto nedostatečný. „Vloni se v Číně narodilo 18 milionů dětí, u nás méně než milion. Už Konfucius řekl: Na zem bez národa vždy přijde národ bez země,“ prohlašuje profesor Ivan Starikov. A tvrdí, že osídlení východní Sibiře etnickými Rusy je otázka národní bezpečnosti. Zatím ale vláda a místní úřady nedokázaly obyvatelstvo dostatečně motivovat. „Bez peněz to nepůjde,“ konstatoval profesor.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!