Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko rozdává půdu. Na Sibiř ale skoro nikdo nechce ani zadarmo

Svět

  16:00
MOSKVA/PRAHA - Stačí mít ruský pas a hektar Sibiře je doma. Od 1 .února tohoto roku totiž začala ruská vláda rozdávat zdarma zájemcům půdu tam, kam se dobrovolně nikdo moc nehrne – na východní Sibiři. A to každému přesně po hektaru.

Automechanici v sibiřském městě Divnogorsk sledují přímý přenos projevu Vladimira Putina (ilustrační snímek). foto: Reuters

Podmínky jsou celkem prosté – na darované půdě je možné si postavit dům, vybudovat farmu nebo podnik. Podle oficiálního serveru Nadalnyjvostok.ru asi 40 tisíc lidí nyní čeká, až jim úřady nějaký pěkný pozemek přidělí.

Projekt byl spuštěn už před rokem, ale hlásit se dosud mohli pouze obyvatelé ruských oblastí na Dálném východě. Tedy ti, kdo zde už žijí, chtějí však začít pracovat „na svém“ nebo své hospodářství rozšířit. Takových se našly čtyři tisíce a půda jim byla přidělena. Čekal se ale mnohonásobně větší zájem. V současnosti je tedy na vládních stránkách zaregistrováno 44 224 osob včetně těch, jež už hektar dostaly.

Teď se Sibiř otevírá všem, ať už žijí kdekoliv. Ruští novináři ovšem zatím hodnotí projekt jako nepříliš úspěšný. Na vině je malý zájem, byrokratické překážky a zdlouhavé vyřizování žádostí.

V posledních dnech sice žadatelů ze všech koutů Ruska i světa přibývá, část ale nesplňuje podmínky – třeba chtějí s půdou dále obchodovat nebo ji pronajímat.

Podle profesora Ivana Starikova z Institutu ekonomiky Ruské akademie věd nezájem obyvatel vyjadřuje jejich nedůvěru k úřadům a celkovou apatii. „Důvěra lidí k politikům je kategorie osudová, důležitější než dynamika vývoje valutového kurzu,“ komentoval nezájem o dárek v podobě sibiřského hektaru. Pozemků je obrovské množství a čtyři tisíce rozdaných je podle profesora zoufale málo.

Ředitel Centra výzkumu ekonomické politiky Oleg Buklemišev z ekonomické fakulty Moskevské státní univerzity vidí příčiny „dramatického nezájmu“ i v pokřiveném vztahu současných Rusů k půdě a hospodaření na ní. „Odhodlávají se jen jedinci,“ prohlásil.

Otázka národní bezpečnosti

Úřady mají zájem především na tom, aby se na východ, kde lidí rychle ubývá, stěhovali obyvatelé evropské části Ruska, kde je obyvatel dostatek. Jenže právě odtud, z klimaticky vlídného prostředí, se chce na nehostinnou Sibiř málokomu. Největší odhodlání zatím projevují velmi mladí lidé ve věku 18 až 25 let, kteří věří, že sibiřský hektar jim pomůže nastartovat vlastní byznys nebo založit rodinu. Podle expertů ale tato kategorie nemá dostatek zkušeností a často ani potřebnou výdrž překonat všechny těžkosti, které hospodaření na ruském východě přináší.

Na rozdíl od činorodých a vytrvalých Číňanů, kteří v posledních letech na Sibiř masově přicházejí, se mladí Rusové nechávají zlákat hlavně vidinou, že něco dostanou zadarmo. Tvrdá práce, kterou bude vybudování farmy nebo podniku vyžadovat, je ovšem může zaskočit, tvrdí Oleg Buklemišev. Odborníci upozorňují i na to, že jediný hektar je pro řadu podnikatelských aktivit naprosto nedostatečný. „Vloni se v Číně narodilo 18 milionů dětí, u nás méně než milion. Už Konfucius řekl: Na zem bez národa vždy přijde národ bez země,“ prohlašuje profesor Ivan Starikov. A tvrdí, že osídlení východní Sibiře etnickými Rusy je otázka národní bezpečnosti. Zatím ale vláda a místní úřady nedokázaly obyvatelstvo dostatečně motivovat. „Bez peněz to nepůjde,“ konstatoval profesor.

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat