Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko se hlásí ke skupině údajných špionů, USA prý nepoškodili

Svět

  18:41
WASHINGTON/MOSKVA - Moskva se dnes oficiálně přihlásila ke skupině zatčených osob, které americké úřady obvinily ze špionáže ve prospěch Ruska. Ruské ministerstvo zahraničí na oficiálních webových stránkách publikovalo prohlášení, v němž zadržené označuje za ruské občany, kteří se ale neprovinili žádnými skutky namířenými proti USA.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv při projevu k výročí oslav 65. výročí vítězství ve druhé světové válce foto: Reuters

Ruský premiér Vladimir Putin dnes v letovisku Novo-Ogarjovo v rozhovoru s bývalým prezidentem USA Billem Clintonem vyjádřil naději, že aféra nezvrátí pokrok v rusko-amerických vztazích. Poznamenal nicméně, že americká policie se ve špionážní aféře vymkla kontrole.

"Přijel jsi do Moskvy v potřebnou dobu," citovala agentura Interfax z Putinova rozhovoru s Clintonem. "Vaše policie se vymkla kontrole, strkají lidi do vězení. Moc doufám, že to pozitivní, co se podařilo nahromadit v poslední době v našich mezistátních vztazích, nebude po posledních událostech poškozeno," řekl americkému hostu ruský premiér.

Moskva žádá porozumění
Ruské ministerstvo zahraničí na svém webu napsalo: "V souvislosti s obviněními, vznesenými v USA proti skupině osob podezřelých z výzvědné činnosti ve prospěch Ruska, oznamujeme, že jde o ruské občany, kteří se v různé době ocitli na území USA. Nedopouštěli se žádné činnosti namířené proti zájmům USA."

Ministerstvo upozornilo, že americké úřady musejí pro zadržené zajistit "normální zacházení" v místech, kde se aktuálně zdržují. Americká strana podle Moskvy rovněž musí zajistit přístup k zadrženým pro ruské konzulární pracovníky a advokáty. "Domníváme se, že americká strana v dané otázce projeví náležité porozumění, a bude přitom vycházet i z pozitivního charakteru nynější etapy rozvoje rusko-amerických vztahů," uvádí se v prohlášení.

Dokument ruského ministerstva je formulován podstatně diplomatičtějším jazykem, než dosavadní prohlášení Moskvy. Ta označovala zatčení údajných proruských špionů v USA za neopodstatněné a nesprávné a za krok zpět do období studené války. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes dopoledne řekl, že Moskva čeká od USA vysvětlení. "Nevysvětlili nám to, doufám, že to udělají. Elegantní je načasování té věci," řekl ironicky s poukazem na nedávnou návštěvu ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v USA.

Deset osob podezřelých ze špionáže ve prospěch Ruska bylo zadrženo v neděli na východním pobřeží USA. Jedenáctý a poslední člen skupiny byl dnes zatčen na letišti v kyperské Larnace, když se pokoušel dostat do Budapešti.

Pět členů skupiny stanulo v pondělí před soudem. Skupina dostala podle zdrojů z USA úkol infiltrovat se do politických kruhů ve Spojených státech a získat informace o zbraních, diplomatické strategii a politickém vývoji. Nakolik se jí to podařilo, zatím není jasné.

Vzájemné vztahy skandál neohrozí, myslí si Rusové
Americký prezident Barack Obama dnes odmítl špionážní aféru komentovat. Na přímý dotaz amerických novinářů zareagoval poděkováním, ale odpovědět odmítl. Mluvčí Bílého domu odkázal novináře na známé pondělní prohlášení ministerstva spravedlnosti USA.

Podle ruských analytiků, jejichž stanovisko přinesly agentury RIA Novosti a Interfax, by nový špionážní skandál neměl vztahy mezi Moskvou a Washingtonem nijak závažně poškodit. Podle šéfredaktora časopisu Rusko v globální politice Fjodora Lukjanova mají projekty, které společně podnikají obě země, takový význam, že se jich americká vláda nebude ochotna vzdát.

Nelibost naopak aféra vyvolala v ruských poslaneckých kruzích. Zástupce šéfa zahraničního výboru Státní dumy Gennadij Gudkov spekuluje, že nový špionský skandál může být jak "provokací protiobamovských sil v USA", tak i koordinovanou akcí vládních agentur. Rusko by podle poslance mělo připravit odvetná opatření.

Zástupce americké prokuratury Michael Farbiarz označil první body obvinění za "špičku ledovce" a sdělil, že se po celých Spojených státech prohledávají podezřelé objekty. "Ty osoby byly vycvičeny společně. Jádrem toho je (jejich) pocit zklamání," řekl Farbiarz.

Ve skupině byly čtyři partnerské páry, které žily na předměstích New Yorku, Washingtonu a Bostonu. Všichni zatčení pracovali v civilních zaměstnáních bez viditelných kontaktů se zahraničními vládami. Jedna z žen, Vicky Pelaezová narozená v Peru, působila jako redaktorka vlivného deníku El Diario/La Prensa vycházejícího španělsky. Přispívala do něho komentáři vyznívajícími kriticky vůči americké vládě.

Autoři: ,