13. července 2010 14:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko se potýká s nejhorším suchem za 40 let, v Polsku utonulo 94 lidí

Mladík skáče do vody v Zurichu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladík skáče do vody v Zurichu | foto: Reuters

Moskva/Varšava/Madrid  Vysoké teploty nadále panují v některých částech Evropy, kde stále překračují tropickou třicítku. Rusko se potýká s nejhorším suchem za posledních 38 let. V Polsku již od začátku července utonulo 94 lidí. Španělsko hlásí zmírnění veder, ale opravdu jen lehké.

Rusko se potýká s nejhorším suchem za posledních 38 let. V pondělí večer to oznámil poradce ruského prezidenta pro klimatické otázky Alexandr Bedritskij.

Čtěte také:

"Země takové ničivé sucho nezažilo od roku 1972," řekl Bedritskij. Vlna veder, která zasáhla několik ruských regionů, zničila podle něj úrodu na devíti ze 48 milionů hektarů. Zemědělci hlásí, že nebudou schopni kvůli ztrátám zaplatit půjčky.

Od začátku července utonulo v Polsku 94 lidí, z toho 25 jen za uplynulý víkend, oznámil na svém webu polský rozhlas. Celkem se v Polsku od letošního dubna utopilo 300 lidí.Horko trápí Evropu

"Apelujeme na zdravý rozum. Lidé by měli pamatovat, že nemají spěchat do vody, když je jejich tělo rozpálené sluncem, protože mohou utrpět teplotní šok a omdlít," prohlásil mluvčí polské policie Karol Jakubowski. Policie také varovala před koupáním pod vlivem alkoholu.

Mezi posledními oběťmi je například sedmnáctiletý mladík, který zmizel pod hladinou, když se koupal v nepoužívané štěrkovně na jihu země. V centrální části Polska se utopil patnáctiletý chlapec, který sklouzl z nafukovací matrace.Mladík skáče do vody v Německu

Španělští meteorologové oznámili, že v 11 z celkem 50 provincií nadále trvá výstraha před vysokými teplotami, které se budou pohybovat místy kolem 36 stupňů. To je mírné zlepšení, protože v pondělí byla výstraha vydána pro 25 provincií a ručička teploměru šplhala na 38 stupňů.

Velká vedra očekává Itálie, kde dnes teploty poněkud poklesly, v pátek. Místy, zejména v některých městech ve střední a jižní Itálii, má podle meteorologů teploměr ukazovat 40 stupňů.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.