Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Sibiři hořel sklad pyrotechniky. Bylo to jako při explozi, popisují svědci

Svět

  15:05
Ruští hasiči uhasili požár, který v sobotu vypukl ve skladu s pyrotechnikou v sibiřském městě Kemerovo. Plameny zachvátily plochu 750 metrů čtverečních. O raněných či obětech nejsou zprávy, uvedly tiskové agentury TASS a Interfax s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace.

Na Sibiři u města Kemerovo hořel sklad pyrotechniky, ranění či mrtví nejsou hlášeni. (26. srpna 2023) foto: Twitter: Anton Heraščenko

„Oheň zachvátil celou budovu, střecha se zhroutila,“ napsal o požáru list Kommersant na svém webu. Očití svědci řekli internetovému listu Gazeta.ru, že nejprve slyšeli hlasité výbuchy a pak z budovy stoupal hustý dým.

„Byl jsem na balkoně, když to bouchlo. Nebyl to výbuch jako po výbuchu munice. Nejprve zaznělo několik slabých ran a pak jedna velká. A na nebi vznikl (z oblaku dýmu) hřib jako po explozi. Vše to vypadalo strašně na pozadí různých událostí, které se nyní dějí,“ uvedl jeden ze svědků.

„Zazněl silný výbuch a stoupal hustý bílý dým, byly slyšet exploze a ve vzduchu byly vidět jiskry. Nejdřív byly výbuchy tišší, ale za pár minut to vybuchovalo silně a za 10-15 minut byl stoupající dým už černý. Přijela tam dvě hasičská auta a jedna sanitka,“ vylíčil další svědek, představený jako Roman, ještě před zprávou o uhašení požáru.

V Rusku nejsou podobné události výjimečné. Tento měsíc zahynulo 35 lidí při výbuchu a následném požáru na benzinové stanici v Machačkale na jihu země.

Rozsáhlý výbuch ve městě Segijev Posad nedaleko Moskvy si na začátku srpna vyžádal jednu oběť a nejméně 84 zraněných. Exploze zničila závod na výrobu optických přístrojů, podle ruských úřadů se tam ale v té době skladovala pyrotechnika.

„Opět pyrotechnika? Vypadá to, že v Rusku je spousta nadšenců pro ohňostroje,“ okomentoval zprávy o požáru a detonacích v Kemerovu poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Od doby, kdy Rusko vede válku na Ukrajině, přibyly na ruském území výbuchy a požáry, které úřady často připisují útokům dronů či sabotážím.

Autoři: ,