Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Byli jsme nuceni obilnou dohodu přerušit, řekl Putin po jednání s Erdoganem

Svět

  13:33aktualizováno  16:28
Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí přivítal tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Sešli se v luxusním sanatoriu v Soči, kde spolu jednali zhruba tři hodiny. Hlavním tématem byla obnova dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře. Podle Putina bylo Rusko nuceno obilnou dohodu přerušit. Podle Erdogana „musí Ukrajina zjemnit svůj postoj k Rusku“.

„Jednali jsme o Ukrajině a obilné dohodě. Byli jsme nuceni od ní odstoupit. Ceny obilí klesají, potravin není nedostatek. Jsme blízko dohodě o bezplatných dodávkách potravin do Afriky, začnou v příštích dvou až třech týdnech,“ řekl Putin po skončení schůze. Erdoganovi je „vděčný za společnou práci a produktivní dialog“.

Rusko chce podle něj do Afriky dodat milion tun obilí, a to přes Turecko a s finanční podporou z Kataru. Návrh však prý nemá sloužit jako alternativa k původní obilné dohodě. K té ještě poznamenal, že Rusko je připravené se k ní vrátit, „jakmile budou všechna ujednání naplněna“.

Rusko od úmluvy odstoupilo 18. července kvůli nesplnění požadavků, jako je opětovné připojení banky Rosselchozbank k platebnímu systému SWIFT a zrušení překážek pro vývoz ruských zemědělských výrobků a hnojiv na světový trh. Obilné koridory by se podle Putina rovněž „neměly používat k vojenským cílům“.

Postěžoval si také, že jsou ruské plynovody vedoucí do Turecka pod „konstantním útokem“. Ukrajinská protiofenziva nicméně „selhala“, řekl dále diktátor, pod jehož vedením ruská armáda před rokem a půl neospravedlnitelně vtrhla do sousední země.

Rusové a Turci budou více používat své národní měny ve vzájemných obchodech, oznámil také Putin s tím, že Rusko letos Turecku dodalo přes 10 miliard metrů krychlových plynu. Gazprom podle něj také Ankaře předložil plán plynového „hubu“.

Putin přišel s plánem plynárenského uzlu loni, kdy navrhoval také vybudovat více spojení s Tureckem přes Černé moře, aby se tato trasa stala hlavním ruským exportním koridorem na západ. Minulý měsíc poznamenal, že podnik bude mít spíše formu elektronické obchodní platformy než fyzického zařízení pro skladování velkých objemů ruského plynu.

Turecký prezident po schůzce potvrdil, že se jednalo o obilné dohodě, zemědělství, cestovním ruchu, financích, energetice „a dalších tématech“. „Věřím, že černomořská obilná iniciativa bude pokračovat poté, co se vyplní mezery. Alternativní možnosti k dohodě neposkytují trvalé řešení,“ řekl.

„Co se týká obilné dohody, Ukrajina musí zjemnit svůj postoj k Rusku. Turecko udělá vše, co je potřeba, aby bylo možné poslat obilí chudým zemím. Dohodli jsme se na tom,“ uvedl Erdogan podle agentury Reuters. Ta napsala, že auto tureckého vládce kolem čtvrté hodiny SELČ opustilo areál Putinovy rezidence.

„První část summitu byla velmi konstruktivní,“ poznamenal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruská agentura RIA Novosti pak s odkazem na Peskova uvedla, že se v pondělí nečekal podpis žádných dohod. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba očekává, že se Erdogan nyní spojí s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským. „Panuje mezi nimi důvěra,“ řekl.

„Svět čeká na výsledek“

Vládce Turecka před jednáním zdůraznil, že ukrajinská obilná dohoda je nejdůležitějším tématem pondělního jednání s Putinem. „Věřím, že zpráva z (následné) tiskové konference bude velmi důležitým krokem, obzvlášť pro rozvojové země v Africe,“ uvedl podle Reuters.

Mnoho afrických zemí je závislých na dodávkách obilí a dalších potravin z Ukrajiny a jejich přerušení pro tyto země znamená zvýšené riziko potravinové krize. „Celý svět dnes sleduje, co se během rusko-tureckého summitu stane s obilným koridorem. Čekají na výsledek,“ řekl Erdogan.

Rusko v srpnu vyvezlo 7,7 milionu tun obilí, což je největší množství za posledních sedm let a o 32 procent více než loni v srpnu. Nejvíce ruské pšenice nakoupil Egypt, následovaný Alžírem, Tureckem, Keňou a Bangladéšem. Rusko také začalo konkurovat americkému obilí na latinskoamerickém trhu, uvedla v pondělí agentura Interfax s odvoláním na ruský svaz pěstitelů obilí.

Oba prezidenti se naposledy osobně setkali loni v říjnu v Astaně, jsou však v ustavičném kontaktu. Naposledy spolu telefonicky hovořili před měsícem. Erdogan Rusko navštívil loni 5. srpna. Tehdy byl rovněž v Soči, kde má Putin jednu ze svých rezidencí.

Rusko-tureckého summitu se účastnily početné delegace obou zemí. Jejich součástí byli ministři obrany, ministři zahraničí, šéf ruského resortu zemědělství Dmitrij Patrušev, guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová nebo šéf Rosatomu Alexej Lichačev. Tato část jednání „v rozšířeném složení“ skončila po půldruhé hodině, oba vůdci pokračovali v rozhovorech během pracovního oběda, dodal Kreml podle agentury Interfax.

Putin před jednáním s Erdoganem také řekl, že příští rok bude spuštěn první blok jaderné elektrárny Akkuyu, kterou v Turecku staví Rosatom. Stavba probíhá podle plánu, prohlásil. Agentura Interfax připomíná, že původně se předpokládalo, že Rosatom stavbu předá letos, na sté výročí vzniku Turecké republiky. Půjde o první jadernou elektrárnu v zemi.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...