Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vybuchlo auto s ruským nacionalistou. Říkával, že když zabíjel, necítil nic

Svět

  13:52aktualizováno  20:55
Ruský nacionalistický spisovatel Zachar Prilepin v sobotu utrpěl zranění při výbuchu bomby ve svém autě. Incident se stal v Nižegorodské oblasti v centrálním Rusku. Zemřel při něm Prilepinův řidič. Úřady případ vyšetřují jako terorismus. Policie zadržela jednoho podezřelého, který přiznal, že pracoval pro ukrajinské tajné služby.

Ministerstvo zahraničí z atentátu obvinilo Spojené státy a Ukrajinu. Ukrajinská tajná služba SBU se k případu odmítla vyjádřit, k odpovědnosti za čin se přihlásila partyzánská skupina Ateš.

„Přežil, ale utrpěl zranění, je při vědomí,“ uvedla agentura TASS. Podle ní má Prilepin zraněné obě nohy a je v nemocnici. Podle agentury RIA Novosti spisovatel má otřes mozku a zlámané nohy. Zdravotníci informovali, že je „v těžkém, nikoliv však v kritickém stavu“. Podle gubernátora oblasti Gleba Nikitina podstoupil Prilepin úspěšnou operaci, po níž byl uveden do umělého spánku s cílem rychlejší rekonvalescence.

Telegramový kanál Baza napsal, že kromě Prilepina a řidiče byla v SUV spisovatelova dcera, několik minut před výbuchem ale z něho vystoupila. Síla exploze vozidlo vymrštila, převrátila a roztrhala. Jeho části se rozletěly do stran. V místě výbuchu je na silnici díra. Policisté v Nižegorodské oblasti dostali rozkaz zastavovat všechna „podezřelá“ auta.

Ruské ministerstvo vnitra informovalo, že policie zadržela podezřelého muže. Ten se později přiznal, že jednal „na pokyn ukrajinských tajných služeb“. Ruský vyšetřovací výbor případ vyšetřuje jako teroristický čin. Nálož odpálil na dálku, uvedl podle TASS také vyšetřovací výbor, který má v Rusku funkci kriminální ústředny.

„Permjakov nastražil výbušné zařízení, které odpálil na dálku. Poté z místa činu utekl, ale byl zadržen strážci zákona, když vyšel z lesa v jiném místě,“ uvedli vyšetřovatelé.

Ruskojazyčný servis BBC informuje, že k útoku se přihlásilo partyzánské hnutí Ateš. Správce jeho telegramového kanálu řekl, že Prilepin je „jedním z hlavních ideologů ruského světa a nese bezprostřední vinu za válku“ na Ukrajině. Skupina Ateš vznikla loni v září a zapojili se do ní Ukrajinci, krymští Tataři a Rusové.

Podporovatel invaze i anexe

Sedmačtyřicetiletý Prilepin je spolupředsedou parlamentní strany Spravedlivé Rusko. V minulosti sloužil u polovojenských policejních jednotek OMON, účastnil se válek v Čečensku. V jednom rozhovoru řekl, že zabíjení lidí bylo pro něho běžné a že přitom „necítil nic“.

Podporoval ruskou anexi Krymu v roce 2014 a na straně proruských separatistů se zapojil do konfliktu na východě Ukrajiny. „Jsem milicionář z Donbasu. Třicet tisíc lidí tam přišlo z Ruska jako dobrovolníci. Někteří si s sebou vzali zbraně. Ano, zabíjeli lidi. Všichni jsme s tím měli něco společného,“ komentoval v jedné debatě.

Prilepin také schvaluje ruskou invazi na Ukrajinu. Po jejím zahájení nicméně kritizoval ruskou stranu, že pošetile očekávala, že budou Rusové na Ukrajině vítaní.

Prilepinův kanál na telegramu sleduje více než 300 tisíc lidí, má kanál na platformě YouTube a vlastní internetovou stránku, jejíž správce na ni dnes napsal, že „Zachar žije“. Agentura Reuters připomíná, že v roce 2019 se chválil svými „úspěchy“ na Ukrajině, když řekl, že jeho jednotka „zabila velké počty lidí“. „Žádný z polních velitelů neměl takové výsledky jako já,“ řekl v rozhovoru na YouTube.

„Odpovědnost za tento a další teroristické činy nesou nejen ukrajinské úřady, ale také jejich západní patroni, především USA,“ uvedlo podle TASS v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Likvidace „ideologických odpůrců“ je podle něj základním reflexem, který Ukrajině „vnutily“ Spojené státy. Konkrétní důkazy o jejich podílu na atentátu ministerstvo nepředložilo.

Ukrajinská tajná služba SBU podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že informaci o svém podílu na atentátu „nemůže oficiálně ani potvrdit, ani vyvrátit“. Tiskové oddělení SBU zároveň připomnělo dřívější vyjádření šéfa služby Vasyla Maljuka, že Rusy, kteří na ukrajinskou půdu přinesli válku, čeká smrt a násilí.

Od ruského vpádu na Ukrajinu při bombových atentátech zemřeli dva ruští prováleční propagandisté. Loni v srpnu přišla o život Darja Duginová, dcera nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Začátkem dubna zemřel při útoku v jedné petrohradské kavárně proruský vojenský bloger známý jako Vladlen Tatarskij.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!