Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Evakuace pod palbou, bez signálu. Metry vody zalily Novou Kachovku i Cherson

Svět

  11:43aktualizováno  13:58
Vypnout elektroniku, pomáhat starším a dělat vše pro záchranu svých životů. Takové jsou evakuační příkazy ukrajinských úřadů pro obyvatele oblastí ohrožených záplavami po zničení Kachovské přehrady. Někteří svědci popisují, že Rusové na Ukrajince během evakuace střílejí. Podle neověřených zpráv voda zasáhla i ruské vojáky. Voda v Chersonu může stoupnout až o pět metrů, v Nové Kachovce o dvanáct.

„Vím od svědků, kteří jsou v Chersonu, že zde probíhá neustálý dělostřelecký boj mezi našimi a ruskými vojáky. Rusové ostřelují Cherson, Bilozerku a Kyzomys, které se nachází vedle Chersonu,“ řekla portálu iDNES.cz výkonná ředitelka chersonské lidskoprávní organizace Union Anastasia Hriško. „Přátelé z Kachovky, která se nachází vedle Nové Kachovky, říkají, že ostřelování v této oblasti zesílilo,“ dodává.

Podle ní Rusové na okupovaném levém břehu neumožňují evakuaci. „Až do deseti hodin ráno říkali, že se nic neděje. Pak začali šířit informace, že Ukrajina zničila přehradu raketou,“ popisuje. Ruská okupační správa původní zprávy o destrukci šířící se na sociálních sítích odmítala, následně ale zničení přehrady přisoudila ukrajinských silám. Rusové tvrdí, že zničení přehrady je „teroristický čin“ spáchaný Ukrajinci.

Podle Vasyla, pracovníka továrny v Chersonu, se lidé pokoušeli pomáhat s evakuací nízko ležících sousedství a Rusové je při tom ostřelovali. „Rusové zahájili minometnou palbu, když se lidé připravovali na evakuaci z Ostriva,“ napsal. „Terorizují nás.“

„Dva policisté z Chersonu byli zraněni střepinami během evakuačních opatření ve městě Cherson,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo vnitra. „Můžu potvrdit, že Rusové stříleli z minometů na lidi v Chersonu, kteří se snažili evakuovat z pobřežních oblastí. Bylo to ráno. Nyní už ostřelování neprobíhá,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Záchranné práce

Oleksandr Prokudin, šéf ukrajinské vojenské správy Chersonské oblasti, uvedl, že voda dosáhne kritické úrovně za pět hodin. Požádal občany, aby si vzali své doklady a počkali na evakuační autobusy.

„Žádám vás, abyste udělali vše pro záchranu svého života. Okamžitě opusťte nebezpečnou oblast,“ vyzval obyvatele ohrožených obcí.

Podle pokynů ukrajinských úřadů k evakuaci si lidé mají vzít dokumenty, jídlo a pitnou vodu a pomáhat starším lidem. Měli by též vypnout svá elektronická zařízení. Cedule s evakuačním plánem vysvětlují obyvatelům, na koho se obrátit.

Podle Prokudina žije v kritické zóně na Ukrajinci kontrolovaném břehu Dněpru asi 16 tisíc lidí. Kolem 7:30 bylo zaplaveno devět obcí, nyní je to už přes deset, oznámil. Obyvatele odvezly autobusy, kolem poledne odjede evakuační vlak do Mykolajiva. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal varoval, že záplavy mohou zasáhnout až 80 obcí. Voda zaplavila už i ulice Chersonu. Podle Hriško Okolo 1000 lidí z Chersonu už odjelo do Mykolajivu.

Šéf městské správy Roman Mročko obyvatele města od rána opakovaně vyzývá ke klidu, Cherson však podle něj může spadat do zóny „katastrofálních záplav“. „Hladina může stoupnout až o pět metrů,“ uvedl.

Ještě ohroženější je levý břeh Dněpru, který kontrolují Rusové. Okupační správa oblasti uvádí, že stoupající vodě čelí nejméně 22 tisíc lidí. Rusy dosazený starosta Nové Kachovky Vladimir Leonťjev prohlásil, že město je pod vodou, zatopeno je asi 600 domů.

„Voda teď stoupla o deset až jedenáct metrů. Maximální úroveň vzestupu může být zhruba kolem 12,5 metru,“ řekl Leonťjev ve vysílání ruské televize. Odpoledne ve městě podle jeho rozkazu začne platit nouzový stav.

Ukrajinský starosta Nové Kachovky Volodymyr Kovalenko již dříve uvedl, že do města proudí voda, zaplavená je například zoo, jachtařský klub či letní divadlo. Podle něj je obtížné z města získat informace, protože dochází k výpadkům internetového připojení. Domnívá se, že Rusové začali rušit signál, aby udrželi lidi v informačním vakuu.

Ruští vojáci na stromech?

Telegramový bloger Nikolevskij Vaněk zveřejnil audiozáznam, na kterém jsou údajně slyšet ruští vojáci v záplavových oblastech. „Sedíme na stromech, sotva se držíme,“ křičí jeden z nich do vysílačky a prosí o záchranu. Podle blogera to ukazuje, že rozsah podminování přehrady byl neplánovaný. Zvukovou stopu nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinská vojenská rozvědka obvinila Rusy, že přehradu vyhodili do vzduchu v „panice“. „Okupanti v panice vyhodili do povětří hráz přehrady Kachovka. Jde o zjevný teroristický čin a válečný zločin, který bude důkazem u mezinárodního tribunálu,“ uvedla.

Podle jižního velitelství ukrajinských sil se Rusové zničením přehrady snaží zabránit Ukrajincům překročit Dněpr. Je to hysterická reakce. Byli si vědomi, že dojde k přesunu (ukrajinských) obranných sil. Tímto způsobem se snažili ovlivnit obranné síly, aby k překročení Dněpru, kterého se obávali, nedošlo,“ řekla mluvčí jižního velitelství ukrajinských sil Natalija Humenjuková

Rusové v pondělí prohlásili, že Ukrajinci začali dlouho očekávanou protiofenzivu. Kyjev informace nepotvrdil, varoval před falešnými zprávami. „Nepřekvapilo by mě, kdyby zničení přehrady mělo zpomalit vojenskou akci dále po proudu,“ uvádí profesor Hubert Chanson z University of Queensland.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Povodeň podle něj jen tak nezmizí. Kvůli tomu, že Rusové v minulých týdnech zvyšovali hladinu vody v přehradě, byly domy některých lidí žijících na břehu řeky zatopeny už dříve.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už v říjnu varoval, že Rusové přehradu podminovali. Americký Institut pro studium války (ISW) v té době psal, že Rusové připravují operaci pod falešnou vlajkou a z incidentu se chystají obvinit Ukrajince. Tímto způsobem podle analytiků též hodlali zpomalit ukrajinský postup.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!