Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Rusko odstoupilo z černomořské obilné dohody, oznámil Kreml

Svět

  11:22aktualizováno  21:46
Rusko zastavilo svou účast na černomořských obilných dohodách. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého nebyly naplněny části ujednání týkající se Ruska. Evropská komise i Spojené státy ruské rozhodnutí odsoudily. Podle Kyjeva je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska.

„Dnešním dnem de facto přestaly platit černomořské dohody. (...) Bohužel část ujednání týkající se Ruska nebyla dosud naplněna. Jejich platnost tedy skončila,“ uvedl Peskov. Jakmile podle něj ale budou splněny ruské podmínky, Moskva se k dohodám „okamžitě“ vrátí.

„Pouze poté, co uvidíme konkrétní výsledky, a ne pouhé sliby a ujišťování, bude Rusko připraveno uvažovat o obnovení dohody,“ uvedla následně ruská diplomacie. Kyjev také bez dalších podrobností obvinila, že koridory vytyčené pro plavidla naložená obilím využívá k útokům na Rusko.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se domnívá, že ruský prezident chce pokračovat s obilnou iniciativou, ačkoliv Rusko oznámilo konec příslušných dohod. Jak napsala agentura AFP, Turecko chce proto dál jednat o dohodách, které loni pomáhalo domluvit a které Erdogan vnímá jako diplomatický úspěch své vlády. Turecký prezident chce jednat přímo s Vladimirem Putinem i o exportu ruských hnojiv. Toto setkání se plánuje v Turecku na srpen, či dříve.

Je třeba udělat vše pro to, aby černomořský koridor pro export obilí mohl být nadále využíván, a to i bez Ruska, reagoval na rozhodnutí Moskvy podle svého mluvčího ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na Kyjev se podle něj obrátili majitelé lodi, kteří jsou prý připraveni pokračovat v tomto vývozu, pokud to umožní Ukrajina a Turecko. Prezident podle Reuters nařídil ukrajinskému ministerstvu zahraničí, aby připravilo oficiální nótu pro OSN a Turecko, pomocí níž chce Kyjev zjistit, zda jsou připraveny pokračovat v plnění své části dohod.

Maják naděje pro potravinovou bezpečnost

Černomořské dohody o vývozu obilí a dalších komodit z ukrajinských přístavů a zemědělských produktů a hnojiv z Ruska byly záchranným lanem a majákem naděje pro světovou potravinovou bezpečnost, prohlásil dnes generální tajemník OSN António Guterres, který zároveň vyjádřil zklamání, že ruský prezident nepřijal jeho návrhy na oživení dohod a rozhodl se účast Ruska pozastavit. OSN však podle Guterrese dál pracuje na řešení situace.

Šéfka Evropské komise označila na Twitteru rozhodnutí Moskvy za cynické a prohlásila, že Evropská unie pracuje na posílení potravinové bezpečnosti ve světě. „Silně odsuzuji cynický krok Ruska ukončit Černomořskou obilnou iniciativu, navzdory snahám OSN a Turecka,“ napsala von der Leyenová.

Německá vláda uvedla, že dál apeluje na Moskvu, aby přistoupila na nové prodloužení černomořské iniciativy. Podle německého kancléře Olafa Scholze vysílá ruský krok „špatnou zprávu“ zbytku světa. Ruský krok odsoudila také britská vláda, která vývoj označila za „nehorázný pokus poškodit ty nejzranitelnější“.

Francie vyzvala Rusko, aby přestalo v souvislosti se zastavením obilných dohod se svým vydíráním. „Francie odsuzuje pozastavení ruské účasti na černomořských obilných dohodách,“ uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí.

Bílý dům vyzval Rusko, aby okamžitě přehodnotilo své rozhodnutí. Moskva podle Washingtonu ohrozí světovou potravinovou bezpečnost a „ublíží milionům lidí“, píše agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostního mluvčího Bílého domu Adama Hodgeho. Americký ministr zahraničí ruský krok označil jako „bezohledný“.

Ceny pšenice rostou

Pojišťovny v souvislosti s krokem Moskvy zvažují, zda zmrazit pojištění lodí, které poplují na Ukrajinu. „Někteří pojišťovatelé se budou snažit výrazně zvýšit sazby. Jiní přestanou krytí nabízet. (Klíčovou) otázkou je, zda Rusko oblast zaminuje, což by de facto znamenalo ukončení jakékoli formy (pojistného) krytí,“ řekl agentuře Reuters zdroj z oblasti pojišťovnictví.

Cena pšenice na chicagské burze v posledních dnech rostla zejména právě kvůli rozhodnutí Ruska pozastavit svou účast na obilné dohodě.

Rusko a Ukrajina dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem podepsaly loni v červenci. Z ukrajinských černomořských přístavů umožňovala vývoz milionů tun obilí navzdory probíhajícímu válečnému konfliktu, dosud v rámci dohody z dotyčných přístavů vyplulo 17 milionů tun kukuřice a devět milionů tun pšenice. Další dohoda usnadnila vývoz potravin a hnojiv z Ruska, které v souvislosti se svou invazí na Ukrajinu čelí západním sankcím.

Ruská invaze na Ukrajinu loni způsobila prudký nárůst cen potravin a přispěla ke globální potravinové krizi, která souvisí i s dalšími konflikty, přetrvávajícími následky pandemie covidu-19, suchem a dalšími klimatickými faktory, píše agentura AP. Rusko a Ukrajina jsou hlavními světovými dodavateli pšenice, ječmene, slunečnicových semen a dalších potravin, na které se spoléhají rozvojové země.

7. srpna 2022

Autoři: ,

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....