Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové se chlubí ukradenými tanky. Vybavení „očesali“, v bojích jim chybí

Lidé si v Muzeu obležení Leningradu v Kirovsku prohlížejí uloupenou ukrajinskou techniku. (22. ledna 2023) foto: AP

V ruském muzeu věnovaném druhé světové válce se objevila ukrajinská armádní technika, kterou Moskva uloupila během bojů na Ukrajině. Válečné trofeje budou součástí nové exhibice nazvané „Lekce fašismu“, návštěvníci si je však mohou prohlédnout už nyní. Krok vyvolal rozruch. Mnozí lidé si všímají, že muzeum ukrajinskou techniku vystavilo bez části vybavení.
  15:31

Ukořistěná technika je od minulého týdne k vidění v Muzeu obležení Leningradu v Kirovsku nedaleko Petrohradu. Patří k ní mimo jiné tank T-72, obrněný transportér BTR-4 nebo další ukrajinské vybavení. Uloupená výbava je momentálně součástí exhibice s názvem „Dědicové hrdinů“.

Uživatelé sociálních sítích začali podle portálu Meduza sérii exponátů okamžitě komentovat. Někteří lidé se podivovali nad tím, co má ukrajinská technika společného s nacistickou blokádou města z roku 1944.

„Moderní trofeje nemají v tomto muzeu co dělat“, „Co má tato technika společného s Velkou vlasteneckou válkou a obléháním Leningradu? Ostuda“ nebo „Proč platili za dopravu, aby to dotáhli až sem?“. Takové reakce se objevují na platformě VKontakte pod příspěvkem o vystavení strojů.

Ruský portál Sota v reakci na krok muzea poznamenal, že ukořistěný tank sovětské provenience T-72 na sobě nemá žádné dynamické pancéřování, a naznačil, že ho ruská armáda z vozu sundala ještě na Ukrajině, aby ho mohla použít pro svou vlastní potřebu. „Je to dalším potvrzením akutního nedostatku vhodného pancéřování v ruské armádě,“ uvedl.

Místní média uvedla, že ukrajinská technika „brzy“ dostane v rámci muzea svou vlastní výstavu s názvem „Lekce fašismu, které se teprve musíme naučit“. Muzeum uvedlo, že na ní chce vystavit nejen „zabavenou ukrajinskou techniku, ale také Západem dodané zbraně“ nebo „tištěnou ukrajinskou propagandu“. Na organizaci akce se podílí Rada ruské federace.

Není to poprvé, co Muzeum obléhání Leningradu odkázalo na současnou válku na Ukrajině. V dubnu 2022 se u jeho vstupu objevilo obří písmeno Z, které se stalo jedním ze symbolu „speciální vojenské operace“, jak Moskva své válce na Ukrajině oficiálně přezdívá.

„Je logické, že muzeum věnované boji proti nacismu podpořilo speciální operaci namířenou proti neonacismu na Ukrajině,“ uvedlo tiskové oddělení muzea s odkazem na tvrzení Kremlu, že jedním z důvodů jeho agresivního vpádu na ukrajinské území je jeho „denacifikace“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat